birgün

17° PARÇALI BULUTLU

ÖZEL 11.06.2019 09:26

17 yıl sonra bir ilk

POLİTİKA SERVİSİ Bir dönemin klasiklerinden olan siyasilerin televizyon tartışmaları AKP döneminde tarihe karışmıştı. Son program olarak tarihe geçen Uğur Dündar yönetimindeki Deniz Baykal-Tayyip Erdoğan tartışmasından bu yana 17 yıl geçti. Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım arasında yaşanacak tartışma, oy kullanacak milyonlarca seçmen için ilk olacak. 31 Mart seçimleri öncesi Ekrem İmamoğlu’nun yoğun çağrılarına rağmen ortak tartışmaya hayır […]

17 yıl sonra bir ilk

POLİTİKA SERVİSİ

Bir dönemin klasiklerinden olan siyasilerin televizyon tartışmaları AKP döneminde tarihe karışmıştı. Son program olarak tarihe geçen Uğur Dündar yönetimindeki Deniz Baykal-Tayyip Erdoğan tartışmasından bu yana 17 yıl geçti. Ekrem İmamoğlu-Binali Yıldırım arasında yaşanacak tartışma, oy kullanacak milyonlarca seçmen için ilk olacak.

31 Mart seçimleri öncesi Ekrem İmamoğlu’nun yoğun çağrılarına rağmen ortak tartışmaya hayır diyen Binali Yıldırım bu kez razı oldu. Yaklaşık iki hafta önce katıldığı bir televizyon programında “sadece İstanbul’u konuşmak şartıyla” evet diyen Yıldırım’a Ekrem İmamoğlu’dan da olumlu yanıt gelince program fikri hayata geçmiş oldu. Grup Başkanvekilleri Engin Altay ve Mahir Ünal’ın ortak imzaları ile duyurulan programın formatı da belirlendi. Buna göre program canlı olacak. Adaylara ortak soru sorulacak ve yanıtlanması istenecek. Süreler eşit olacak. Programın bitiş süresi olmayacak, sorular bitince program da sona erecek.

SON ŞANS

AKP iktidarlarıyla birlikte rafa kalkan tartışma programının yeniden başlaması kamuoyunda da geniş yankı budu. En çok tartışılan başlık ise ‘neden şimdi?’ oldu. Kamuoyu araştırma şirketleri tarafından yapılan anketlerde umduğunu bulamayan AKP’nin, programı son şans olarak gördüğü için devreye soktuğunu söyleyenlerin sayısı hatırı sayılır cinsten. Yandaş köşe yazarları işin başka bir boyutunu da ortaya çıkarıyor. Hem gazetelerde hem de sosyal medyada yazılıp çizilene bakılırsa bu hamle aynı zamanda işin sorumluluğunu Binali Yılıdırm’a bırakma girişimi. Kazansa da kaybetse de tek sorumlu Yıldırım olacak. Kaybedilmesi durumunda ise Erdoğan, yenilmezliğini korumuş olacak.

Neden şimdi yapıldı tartışmaları bir yana yarattığı havaya bakarak seçim sonuçlarında önemli bir etki yaratacağını söylemek mümkün.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol