birgün

20° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 26.07.2021 08:24

18,8 milyar liralık artış doğrulandı

İktidarın plansız uygulamaları yine milyarlara mal oldu. Kuzey Marmara Otoyolu’nun önemli kesimlerinde toplam 2 milyar doları aşan rekor orandaki ek maliyet artışını Hazine ve Maliye Bakanlığı da aylar sonra kabul etti.

18,8 milyar liralık artış doğrulandı

BirGün ANKARA

Kuzey Marmara Otoyolu’nun (KMO) Kurtköy-Akyazı ile Kınalı-Odeyeri kesimlerinde toplam 2 milyar 186 milyon dolar tutarındaki ek maliyet konusunda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı herhangi bir yanıt vermedi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bakanlık bünyesinde yayımlanan Kamu Finansmanı Raporu’na işaret ederek rekor orandaki ek maliyet artışını doğruladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “İktidar, sonunda KMO’daki rekor maliyet artışını kabul etti. Bu kapsamda garanti tutarının ve garanti süresinin ne kadar değiştiğinin de açıklanması gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Kuzey Marmara Otoyolu’nun iki farklı kesiminde yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşen ek maliyet artışıyla ilgili somut veriler olmasına karşın iktidar bugüne kadar bu konuda sessiz kalmayı tercih etti. CHP’li Akın, resmi verilere dayanarak Limak-Cengiz ortaklığı tarafından yapılan Kurtköy-Akyazı kesiminde yüzde 65,5, Kolin-Kalyon ortaklığı tarafından yapılan Kınalı-Odayeri kesiminde ise yüzde 55,3 oranında ek maliyet artışı yapıldığını kamuoyuna duyurdu. CHP’li Akın söz konusu maliyet artışının 2 milyar 186 milyon dolar olduğunu da daha önceki bir açıklamasında vurguladı.

DEFALARCA ÖNERGE VERDİ

CHP’li Akın, KMO’daki ek maliyet artışı konusunda ilk olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’na soru önergesiyle başvurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan gelen ilk yanıtta, konunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın uhdesinde olduğu belirtildi. Bunun üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na da başvuran Akın, bu kez hiçbir yanıt alamadı. CHP’li Akın aynı konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği soru önergesiyle de gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan gelen yanıtta da konunun Ulaştırma Bakanlığı’nı ilgilendirdiği belirtildi.

CHP’li Akın, son olarak hem Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na hem de Hazine ve Maliye Bakanlığı’na CİMER üzerinden başvurdu. CİMER’den yapılan başvuruya Hazine ve Maliye Bakanlığı’dan yaklaşık dört ay sonra gelen yanıtta, KMO’da yaşanan ek maliyet artışı ilk kez doğrulanmış oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, KMO’daki Kurtköy-Akyazı ile Kınalı-Odayeri kesimlerinde ek maliyet artışıyla ilgili sorulara bakanlık bünyesinde hazırlanan Kamu Finansmanı Raporu’nu adres gösterdi. Hazine’nin yanıtında, “Söz konusu sorularınıza ilişkin bilgiler, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2020 yılı Kamu Borç Yönetimi Raporu’nda açıklanmıştır” ifadeleri yer aldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın adres gösterdiği rapora göre her iki kesimde yapılan ek maliyet artışları toplamda 2 milyar 186 milyon 895 bin 114 dolar olarak kayıtlarda yer alıyor. Buna göre, ek maliyet artışı projelerin toplam maliyet bedelinin yarından daha fazla bir tutara geliyor. Güncel kura göre ek maliyet artışı 18.8 milyon lirayı da geçiyor.

GARANTİ TUTARI DA HEMEN AÇIKLANMALI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bugüne kadar kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklayamadığı ek maliyet artışının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından doğrulandığını belirtti. CHP’li Akın, “İktidar sonunda KMO’daki rekor maliyet artışını kabul etti. Bu kapsamda garanti tutarının ve garanti süresinin ne kadar değiştiğinin de açıklanması gerekiyor. KMO’ya verilen garanti koşullarını; geçse de geçmese de ödeyecek vatandaşın bilmesi gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol