birgün

23° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 05.04.2021 10:50

185 maden firmasına 14 milyon lira ceza

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 yılda 185 maden firmasına 14 milyon 143 bin 370 TL idari para cezası uygulandığını bildirdi.

185 maden firmasına 14 milyon lira ceza

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemizde altın madenlerinde siyanür kullanımı ve altın madeni firmalarının çevreye verdiği zararlarla oluşan mağduriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son 2 yıl içinde madencilik sektöründe yapılan denetimlerde tespit edilen ihlaller doğrultusunda 185 firmaya 14 milyon 143 bin TL para cezası uygulandığını açıkladı.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yönelttiği 7 sorunun çoğunu yanıtsız bırakan Bakan Kurum, altın madenciliğinde siyanürün, altının zenginleştirilmesi yani ocaktan çıkartılan cevherden metal altının kazanımı aşamasında kullanıldığını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, önce siyanür kullanımının gerçekleştirildiği liç yöntemlerinde ve bunların atık alanlarında bilimsel yöntemler ve ilgili mevzuat kapsamında tüm önlemler alınmakta olduğunu anlattı.

Bakan Kurum ardından da 1 Ocak 2019 ile 15 Şubat 2021 tarihleri arasında yani iki yıllık süre zarfında madencilik sektöründe 2 bin 835 çevre denetimi gerçekleştirildiğini, denetimler sonucunda tespit edilen ihlaller doğrultusunda 185 işletmeye 14 milyon 143 bin 370 TL idari para cezası uygulandığını bildirdi. Bakan Kurum, para cezası uygulanan maden şirketlerinin su, toprak ve hava analizlerinde sınıfta kaldığını belirtti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol