birgün

5° AÇIK

GÜNCEL 11.01.2021 15:48

1980 öncesi Demokrat gazetesinin kurucu yazarlarından Yalçın (Oşin) Çilingir yaşamını yitirdi

1980 öncesinin efsane gazetelerinden Demokrat’ın kurucu yazarlarından Yalçın (Oşin) Çilingir, geçirdiği rahatsızlık sonucunda evinde yaşamını yitirdi.

1980 öncesi Demokrat gazetesinin kurucu yazarlarından Yalçın (Oşin) Çilingir yaşamını yitirdi

12 Eylül 1980 öncesinde yayın yapan ve darbe ile birlikte kapatılan Demokrat gazetesinin kurucularından ve yazarlarından olan Yalçın (Oşin) Çilingir, yaşamını yitirdi.

Çilingir, geçirdiği rahatsızlık sonucu dün (10 Ocak) evinde hayatını kaybetti.

OŞİN ÇİLİNGİR KİMDİR?

1945 yılında Diyarbakır'da, Fatih Paşa Mahallesi'nde doğdu. Hançepek'te büyüdü, Süleyman Nazif İlkokulu'nu bitirdi (1957).

Aynı yıl ailesiyle birlikte İstanbul'a göçtü. Surp Haç Tıbrevank Ermeni Lisesi (1963) ve İTÜ Maden Fakültesi'nden mezun oldu (1969).

Çeşitli meslek örgütlerinde yöneticilik yapan, sol düşünce ve mücadele içinde de bulunan Çilingir, 1980 öncesinde Demokrat gazetesinde Cihan Ateş imzasıyla yazılar kaleme alıyordu. Çilingir bazı yazılarını da Yalçın Çilingir imzasıyla yayınlıyordu.

Haftalık Agos Gazetesi'nin ilk yazarlarından olan Çilingir, gazetede çeşitli yazılar kaleme aldı.

Çilingir, 2007 yılında katledilen BirGün yazarlarından, Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in de yakın dostuydu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol