birgün

7° PARÇALI BULUTLU

2 ildeki anket sonuçları dikkat çekti: 'Doğu seçmeni ezber bozacak'

Gazeteci Barış Pehlivan, Diyarbakır ve Van'da yapılan anketlerin sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede CHP'nin oy artışına dikkat çekti. Pehlivan, "Kararsızlar dağıtılıp 2018 seçimleriyle karşılaştırılınca, AKP'nin oy kaybı daha net görülüyor" dedi.

GÜNCEL 18.05.2022 12:29
2 ildeki anket sonuçları dikkat çekti: 'Doğu seçmeni ezber bozacak'
Abone Ol google-news

Gazeteci Barış Pehlivan, kendisine bir okuru tarafından ulaştırılan Diyarbakır ve Van'da yapılan seçim anketlerinin sonuçlarını paylaştı.

Anket sonuçlarına göre CHP'nin oylarını iki ilde de artırdığını ifade eden Pehlivan, "Ana muhalefet partisi eskiden çok zayıf olduğu Doğu’da artık kendisi için de güneşin doğacağını düşünüyor" dedi.

Pehlivan, 'Doğu seçmeni ezberi bozacak mı' başlıklı yazısında Diyarbakır merkezli araştırma şirketi Rawest ile Van'da yapılan anketin mart ayı sonuçlarını değerlendirdi.

'Urfa'da bu pazar seçim olsa' sorusuna verilen yanıtlardan çıkan tabloda AKP seçmeninin ana muhalefet partisi CHP başta olmak üzere AKP'den koptuğuna işaret etti. Pehlivan, "AKP’ye daha önce oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 15’i iktidar partisinden uzaklaştı. Bu seçmenlerden altı kişi kararsız ve boykot pozisyonuna çekildi. Diğerleri ise CHP, DEVA, Gelecek ve HDP’ye yöneldi.

Kararsızlar dağıtılıp 2018 seçimleriyle karşılaştırınca, AKP’nin oy kaybı daha net görülüyordu. İktidar partisi yüzde 52.8’den 45.3’e geriledi. HDP’nin oyu ise yüzde 29.3’ten 26’ya düştü. MHP’ye gelince, parti yüzde 9.2’den 7.1’e gerilemiş, yani Urfa’daki oylarının yüzde 23’ünü kaybetmişe benziyordu.

CHP ise ildeki oyunu neredeyse üç katına çıkardı. 2018’de yüzde 3.5 alan ana muhalefet partisi, mart ayındaki ankette 9.9’u yakaladı. DEVA 3.9 puan alırken Gelecek Partisi ise 2.7 puana erişti" dedi.

'CHP VAN'DA OYUNU ARTIRDI'

Van'daki verileri de paylaşan Pehlivan, "İlde AKP’ye daha önce oy vermiş her 100 seçmenden yaklaşık 26’sı AKP’den uzaklaştı. Bunların sekizi kararsız veya seçimi boykot etmeyi planlıyor. Kararsızlar dağıtılıp 2018 rakamlarıyla karşılaştırma yapıldığında, iktidar partisinin 6.7 puan kaybedip yüzde 24.5’e gerilediği görülüyor. HDP ise 2 puan kaybedip 58.6’ya düştü. CHP’nin oyu ise yüzde 2.2’den 7.9’a çıktı, yani oyunu 3.5 katına çıkardı. DEVA’nın ildeki puanı 2.2 iken Gelecek’in seçmendeki karşılığı şu an 1.4 görülüyordu" ifadelerini kullandı.

'PEKER OPERASYONU YAPAN BAKAN TÜRKİYE'DE

Pehlivan seçim sonuçlarında 'kısmi çözüm sürecine' de işaret eden Pehlivan İzmir'in Çiğli ilçesinde gerçekleştirilen 'Çiğli-Çaşka Kuzey Makedonya Festivali'ne ilişkin ilginç bir bilgi paylaştı.

Pehlivan'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

"Haydi, klişe bir cümle kullanayım: İzmir’de Balkan havası esti. Dört gün önce Çiğli-Çaşka Kuzey Makedonya Festivali yapıldı. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, festival için ilçeye gelen Kuzey Makedonya İçişleri Bakanı Oliver Spasovski’ye bir kitap hediye etti.

Bu haberi yerel medyadan okuyabilirsiniz.

Gözden kaçan ise İzmir’e gelen Makedon Bakan’ın siciliydi.

Çok değil, bir ay önce Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı’nda çalışan dokuz polis tutuklandı. Polisler suçlulara sahte pasaport ve kimlik temin etmekle itham ediliyordu.

Operasyonu yöneten de İçişleri Bakanı Oliver Spasovski’den başkası değildi.

Ne önemi mi var bunların? Şu: Tutuklanan polislerin Sedat Peker’e Kuzey Makedonya’da kalması için sahte kimlik belgesi düzenlediği de iddia ediliyor. Peker adına hazırlandığı ileri sürülen sahte belgede “Djadin Ademovski” ismi yazıyor. Hatırlarsanız, Peker geçen yıl “ülkede kalış amacına aykırı davrandığı” gerekçesiyle Kuzey Makedonya’dan sınır dışı edilmişti.

Yani, kendi polisine “Peker operasyonu” yapan İçişleri Bakanı, Türkiye’de CHP’li bir belediye tarafından ağırlandı. "

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol