birgün

12° PARÇALI BULUTLU

SAĞLIK 01.03.2021 15:17

2 normalleşme dönemi arasında dikkat çeken fark: Veriler, ilkinden daha kötü

Koronavirüs salgınına ilişkin veri analizleriyle bilinen Prof. Dr. Fatih Tank, bugün geçilmesi beklenen ‘normalleşme’ süreci öncesinde dikkat çeken veriler paylaştı. Tank’ın paylaştığı verilere göre, bugünkü durum, 1 Haziran’da geçilen ‘normalleşme’ döneminden bir hayli kötü.

2 normalleşme dönemi arasında dikkat çeken fark: Veriler, ilkinden daha kötü

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün ‘normalleşme’ adımlarını görüşmek üzere toplanıyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplantı sonrasında, kararı alınacak adımları açıklaması bekleniyor.

Peki, ‘normalleşme’ adımları öncesinde veriler salgına dair neyi gösteriyor?

Koronavirüs sürecindeki veri analizleriyle bilinen, Ankara Üniversitesi (AÜ) Uygulamalı Bilimler Fakültesi Aktüerya Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Tank, bugün alınması beklenen kararlar öncesi dikkat çeken bir analiz paylaştı.

Tank, 1 Haziran’da geçilen ilk normalleşme dönemi öncesi verilerle bugün geçilmesi beklenen ikinci normalleşme dönemi öncesi verileri karşılaştırdı.

Analizini kişisel Twitter hesabından paylaşan Tank, 1 Haziran öncesinde aktif vaka sayısının 31 bin 429, dün itibariyle aktif vaka sayısının ise 100 bin 785 olduğunu belirtti. Arada 3 kattan fazla fark bulunuyor.

2-normallesme-donemi-arasinda-dikkat-ceken-fark-veriler-ilkinden-3-kat-daha-kotu-847260-1.

Tank’ın paylaştığı diğer bir sayı ise Rt değeri. Sağlık Bakanlığı bu değeri şöyle açıklıyor: “Salgın devam ederken yapılan müdahaleler ile değişen R0 değerinin belirlenen zaman için değeri; ‘t’ zamanında bulaşma katsayısı. Hesaplanan Rt değeri 1’in üzerindeyse salgın devam ediyor, 1’in altındaysa salgın kontrol altına alınıyor demektir.”

Prof. Tank’ın hesapladığı Rt değeri 1 Haziran öncesinde 0,94 iken dün itibariyle 1,08. Sağlık Bakanlığı’nın bu sayıya dair açıklaması, salgının devam ettiğini açık biçimde gösteriyor.

2-normallesme-donemi-arasinda-dikkat-ceken-fark-veriler-ilkinden-3-kat-daha-kotu-847261-1.

Prof. Dr. Fatih Tank’ın yaptığı paylaşım şöyle:

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol