birgün

18° AÇIK

YAŞAM 30.07.2020 07:14

20 bin kitap kayboldu

TÜİK verilerine göre Milli Kütüphane’deki kitap sayısı bir yılda 20 bin azaldı. CHP’li İlgezdi, “TÜİK talimatı yanlış anlamış, işsizlikle enflasyonu düşük göstereceğine Milli Kütüphane’deki kitap sayısını düşük göstermiş" dedi.

20 bin kitap kayboldu

Hüseyin Şimşek

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2019 Kütüphane İstatistikleri'ne göre Ankara'da bulunan Milli Kütüphane'de 20 bine yakın kitap eksildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, 20 bin kitabın bir anda kaybolduğunu bildirerek, “2018 yılına göre Milli Kütüphane'deki kitap sayısı 2019 yılında 19 bin 737; kitap dışı materyal sayısı da 11 bin 689 azaldı. Yaklaşık 20 bin kitap kayıp.

TÜİK talimatı yanlış anlamış, işsizlikle enflasyonu düşük göstereceğine Milli Kütüphane'deki kitap sayısını düşük göstermiş” dedi.

CHP'li İlgezdi, eksilen kitapları Meclis gündemine taşıdı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi hazırlayan İlgezdi, kitapların akıbetini sordu. 2018 yılında Milli Kütüphane envanterinde 1 milyon 463 bin kitap olduğunu ancak bu sayının 2019 yılında 19 bin 737 düşerek 1 milyon 443 bine gerilediğine dikkati çeken İlgezdi, Milli Kütüphane'de başka bir şaşırtıcı istatistiğin kayıtlı üye sayısında ortaya çıktığını ifade etti. İlgezdi, “2018 yılında 23 bin 747 olan kayıtlı üye sayısı 113 bin 267 artarak 137 bin 14 olmuş. Bu artışın sebebi de açıklanmalı” diye konuştu.

OKULLARIN YARISINDA KÜTÜPHANE YOK

İlgezdi Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıkladığı son rakamlara göre ülke genelinde 66 bin 849 okul olduğunu vurguladı: “TÜİK verilerine göre bu okullardan yalnızca 30 bin 618’inde kütüphane bulunuyor. Başka bir ifadeyle MEB'e bağlı okulların yüzde 54’ünde kütüphane yüzü görmeyen binlerce öğrenci eğitim görüyor, bu öğrencilerin ne derecede bilimsel ve analitik eğitim aldıkları ise ayrıca tartışma konusudur."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol