birgün

19° AZ BULUTLU

GÜNCEL 25.02.2017 08:50

20 milyon ateşli silah var ama 1 milyon ruhsat yok

Türkiye’de 20 milyon ateşli silah bulunduğu bilinmesine karşın “polis bölgelerinden” verilen ruhsat sayısının yalnızca 668 bin olması kayıtdışı silahlanmanın boyutlarını gözler önüne serdi

20 milyon ateşli silah var ama 1 milyon ruhsat yok

HÜSEYİN ŞİMŞEK / huseyinsimsek@birgun.net
@simsekhuseyinn

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin, “Türkiye’deki Bireysel Silahlanma ve Silah Ruhsatları”na ilişkin bilgi edinme talebine cevap veren Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkan Yardımcısı Asım Bulat, 2016 yılı itibarıyla “polis bölgesi”nden çıkartılan ruhsat sayısının 688 bin 843 olduğunu açıkladı.

Bireysel silahlanma rakamı ürkütüyor

Konuyla ilgili açıklama yapan İlgezdi, bireysel silahlanmanın kaygı verici boyutlara ulaştığını söyledi. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de her 4 kişiden 1’inin ateşli silah sahibi olduğunu belirten İlgezdi, 20 milyon ateşli silaha karşılık sadece polis bölgesinden 668 bin ruhsat verilmesinin kayıt dışı silah sayısındaki büyüklüğü de gösterdiğini söyledi.

Günde 18 kişi silahlı saldırıya uğruyor

İlgezdi, önergeye verilen yanıtla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Günde 18 kişi ateşli silahla saldırıya uğruyor. Öte taraftan, Adli Tıp Kurumu kayıtlarına göre Türkiye’de son 10 yılda ateşli silah nedeniyle 15 bin 625 kişi hayatını kaybetti.”

Emniyet kaynaklarına göre 2016 yılı Bireysel Silahlanma Raporu’nda, “2015 yılında polis sorumluluk bölgesinde 99 bin 421 adet silah ruhsatı verilmiş iken 2016 yılında bu rakam 70 bin 407’ye düşmüştür” ifadelerinin kullanıldığına dikkati çeken İlgezdi, “Ruhsatlı silah sayısındaki düşüşün nedenini açıklanmıyor. Oysa bu rakamlar, bireylerin, ruhsatlı silahlar yerine ruhsatsız silahlara yöneldiğini ve durumun kaygı verici boyutlara ulaştığını gösteriyor” dedi.

15 Temmuz sonrası silahlanmaya yanıt(!)

“Darbelere karşı ruhsatlı silah alınmasının önü açılacak” açıklamasının ardından, 15 Temmuz’dan sonra silah ruhsatı başvurusunda bulunan kişi sayısını da soran CHP’li İlgezdi’ye, “Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya belgelere ilişkin olmalıdır” denilerek yanıt verilmedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol