İzmir'de, o dönem 16 yaşında olan işitme ve zihinsel engelli İ.U’ya (18) cinsel istismarda bulunup, ‘fuhşa sürüklemek’ suçlamasıyla yargılanan H.K. isimli erkek, yerel mahkemece 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yürütülen soruşturma kapsamında H.K.'ye verilen hapis cezası istinaf mahkemesince bozulurken, beraatine karar verildi.

20 yıllık hapis cezası bozuldu: Engelli çocuğa istismar davasında beraat kararı

İzmir’in Konak ilçesinde, o dönem 16 yaşında olan işitme ve zihinsel engelli İ.U’ya cinsel istismarda bulunarak, fuhşa sürüklediği suçlamasıyla yerel mahkemece 20 yıl hapis cezasına çarptırılan 30 yaşındaki H.K.'nin cezası istinaf mahkemesince bozulurken, beraatine karar verildi.

H.K isimli erkek, 2020'de işitme ve zihinsel engelli İ.U. adlı çocuk ile toplu taşıma aracında tanıştı. Çocuğun beyanına göre, H.K., İ.U.'ya cinsel istismarda bulunup, birden fazla olmak üzere fuhşa zorladı. İ.U.’nun hareketlerinde farklılık sezen dedesi Y.A.’nın suç duyurusunda bulunması ile savcılık tarafından H.K. hakkında, 'çocuğu fuhşa teşvik etmek veya yaptırmak veya aracılık ettirmek suçu' ve 'çocuğun cinsel istismarı' suçlarından dava açıldı.

MAHKEME, 20 YIL HAPİS CEZASI KARARINI BOZDU

İzmir 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuksuz sanık H.K., nisan ayında 'çocuğun cinsel istismarı' suçundan 10 yıl hapse çarptırıldı. Mahkeme heyeti, suçun değişik zamanlarda işlenmesi nedeniyle de cezayı artırdı. H.K.'ye 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Sanık 'çocuğu fuhşa teşvik' suçundan da 5 yıl hapis cezası aldı ve cezası yarı oranda artırılarak 7,5 yıla çıkarıldı.

Toplam 20 yıl hapis cezasına çarptırılan H.K.'ye indirim de uygulanmadı. Kararın ardından sanık H.K., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mahkeme kararının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilen H.K.’nin avukatı, kararı temyize taşıdı. İtiraz üzerine dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 15'inci Ceza Dairesi, H.K. hakkında verilen kararı bozup, tahliye etti ve duruşma günü verdi.

19 Eylül'deki duruşmaya tutuksuz sanık H.K. ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada söz verilen sanık H.K., üzerine atılı suçlamaları reddedetti.

AVUKAT: ÇOCUĞUN İFADESİ USULÜNE UYGUN ALINDI

İ.U.'nun avukatı Seda Banu Akyüz ise, "Sanığın savunması kendisini kurtarmaya yöneliktir. Mağdur İ.U., zihinsel engelli olup özel uzmanlarca ifadesi alınmıştır. Zihinsel engelli mağdurun özel uzmanlar ve mahkeme heyetinin usulüne uygun olarak alınan beyanlarına itibar edilebileceği kanaatindeyiz. Yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın doğru olduğunu düşünüyoruz. 16 yaşında bir kız çocuğunun uğradığı bu olayın hayatında ileride travmatik bir vakaya dönüşmemesi gerektiği için sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

İ.U.'nun dedesi de H.K.'nin en üst sınırdan cezalandırılması talebinde bulundu.

Savunmaların ardından iddia makamı, esas hakkında mütalaasını sundu. Savcı, 'dosya kapsamı gereğince sanığın isnat edilen suçları işlediğine dair mahkumiyeti için şüpheden uzak, kesin delil elde edilemediği anlaşıldığından' her iki suçtan ayrı ayrı beraat talep etti. Mütalaanın ardından karar açıklandı. Yerel mahkemenin kararını kaldıran daire, yöneltilen suçların olmadığını belirterek, sanığın her iki suçtan da beraatine hükmetti.

(DHA)