birgün

6° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 20.11.2015 11:41

2000’lerde kadın kurgucular

Pek çoklarına göre sonuna yaklaştığımız 2015’in en iyi filmlerinden biri olan ‘Mad Max: Fury Road’, kurgusu ile övgüleri toplamıştı. Kurgu masasında ise ilginç bir tercih görüyorduk: George Miller’ın eşi Margaret Sixel

Yılın sinema adına zirve noktalarından biri 'Mad Max: Fury Road' idi. Yönetmen George Miller hem eleştirmenlerden hem de serinin hayranlarından hak ettiği methiyeleri topladı. Peki başarısının sırrı bir ölçüde teknik açıdan mükemmelliğinde yatan bu filmin kamera arkasındaki ve masa başındaki isimlerine hiç dikkat ettiniz mi? 'Mad Max: Fury Road' pek çok eleştirmene göre tam bir kurgu harikasıydı. Öyle ki, bu dalda Oscar ödülünün de favorilerinden. Dur durak bilmeyen temposu ile 'Mad Max: Fury Road'un kurgusunda muazzam bir çalışma vardı. Son derece hızlı kurguluydu; plan başına düşen ortalama süre sadece 2.6 saniye idi. Yönetmen George Miller verdiği röportajlarda tam 450 saatlik çekim yaptığını söylüyordu. Diyalogların azlığı da kurgu masasındaki seçenekleri ve özgürlükleri arttırıyordu. Peki onca çekimin arasından, kurgu masasında bu filmi bir aksiyon şaheserine dönüştüren sihirli eller kime aitti?

2000-lerde-kadin-kurgucular-89734-1.

Cesur bir tercih
Filmin kurgusuna imza atan George Miller'ın eşi Margaret Sixel idi. Kurgu masasında tam 6 bin saat harcamıştı; her bir aksiyon sekansı için günlerce uğraşmıştı. Sonuç hem George Miller'ın tam istediği gibiydi, hem de sinemaseverleri mest etmişti... Kurguyu Margaret Sixel'a emanet etmek cesur bir tercihti. Salt olarak pek çok aksiyon filminin kurgucularının erkek olmaları nedeniyle mi? Hayır. Asıl olarak Margaret Sixel'ın ikincisi en son 9 sene önce olmak üzere, son 17 senede sadece iki film kurgulamış olması nedeniyle. En şaşırtıcı olansa bu iki filmin 'Babe: Pig in the City' (1998) ve 'Neşeli Ayaklar / Happy Feet' (2006) gibi 'Mad Max:Fury Road'tan bir ışık yılı uzak türde filmler olması. Ama belki tam da bu sıradışı tercih, son yıllarda aksiyon sinemasının sahip olduğu vasat ortalamanın çok üzerinde bir filmin çıkmasına yardımcı oldu.

Muhtemelen pek çok sinemasever 'Mad Max: Fury Road' gibi bir filmin kurgucusunun bir kadın olduğunu tahayyül etmezdi. Bunun nedeni şüphesiz ki maskülin formüllerle dolu aksiyon türünün erkeklerle özdeşleştirilmesinde yattığı kadar, kamera arkasındaki kadınların sinema tarihinde görünmez olmasında da yatıyor. İşin teknik kısmında nedense sadece erkeklerin çalıştığını sanıyoruz veya varsayıyoruz. Halbuki Margaret Sixel bir istisna bile değil. Sinema tarihindeki pek çok klasiğin veya önemli filmin kurgucuları birer kadın. D.W. Griffith'ten Woody Allen'a, David Lynch'ten Martin Scorsese'ye, Quentin Tarantino'dan Jason Reitman'a, J.J. Abrams'dan Richard Linklater'a kadar pek çok yönetmen kadın kurgucularla çalıştılar. 2000'lerde ise kadın kurgucuların sayısı eskisinden de daha yüksek bir seviyeye geldi. Aşağıda derlediğimiz listeye bir bakın. Liste 2000'lerde en iyi işlere imza atmış 5 kadın kurgucudan oluşuyor. Pek çok sinemasever bu listedeki filmleri görünce şaşırabilir. Üstelik bu listenin dışında da sayısız önemli film var. Sydney Pollack kurgu hakkında bir keresinde şöyle demişti: "Kurgu neredeyse heykeltraşlık gibidir". Belki de heykeli kadınlara daha fazla emanet etmek gerekiyor.

***
THELMA SCHOONMAKER
Hangi filmleri kurguladı: 'Gangs of New York'tan 'The Wolf of Wall Street'e kadar 2000'lerdeki tüm Scorsese filmlerini.
DODY DORN
Hangi filmleri kurguladı: 'Memento', ' Kingdom of Heaven', 'End of Watch' ve yakında vizyona girecek olan 'Suicide Squad'
SALLY MENKE
Hangi filmleri kurguladı: Kill Bill serisi ve 'Inglourious Basterds'
MARY JO MARKEY & MARYANN BRANDON
Hangi filmleri kurguladı: 'Mission: Impossible III', 'Super 8' ve yakında vizyona girecek olan 'Star Wars: Episode VII - The Force Awakens'
LISA LASSEK
Hangi filmleri kurguladı: 'Serenity', 'The Cabin in the Woods' ve 'The Avengers'

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız