birgün

3° AÇIK

EĞİTİM 22.01.2021 08:08

2021 atamasına 2018 sınavına girme şartı

2021 atamasına 2018 sınavına girme şartı

Mustafa KÖMÜŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce atamasını iptal ettiği sözleşmeli personel alımı için açtığı ilanı dün güncelledi. Güncelleme dün yapılmasına rağmen atamalar için başvuran adaylardan Me2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girme şartı istendi.

Bakanlık Mayıs 2020’de istisnai bir karar çıkararak halihazırda kamu çalışanı olanların görev değişikliği yoluyla bakanlığa geçişini engelledi. Ardından personel alımı için ilk ilan 15 Mayıs’ta yayımlandı.

ÖSYM de 20 Mayıs 2020'de tercih kılavuzu içeriğinde değişiklik yaptı ve kamuda çalışanların tercih yapmasını engelledi. Ardından tercihler yapıldı ama atamalar gerçekleşmedi. Ardından pandemiye rağmen KPSS 2020 ortaöğretim, önlisans ve lisans için gerçekleşti.

ÖSYM kılavuzdaki son değişikliği de dün yaptı. Fakat 2020 KPSS gerçekleşmesine rağmen başvurularda 2018 KPSS’ye girme şartı aranması dikkat çekti. Kılavuzda “Adayların, bu kılavuzda sözleşmeli pozisyonları tercih edebilmeleri için 22 Temmuz 2018, 7 Ekim 2018 ve 4 Kasım 2018 tarihlerinde yapılmış olan Kamu Personel Seçme Sınavlarından birine girmiş ve bu sınavların en az birinden ilgili KPSS puanını almış olmaları gerekir” dendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol