birgün

14° PARÇALI BULUTLU

2022 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi belli oldu

2022 Nobel Barış Ödülü'nü, sosyalizm karşıtı fikirleriyle bilinen Belaruslu aktivist Ales Bialiatsk, komünizme karşı için kurdurulan Rusya İnsan Hakları Örgütü Memorial ve Ukrayna Sivil Haklar için İnsan Hakları Örgütü kazandı.

YAŞAM 07.10.2022 12:11
2022 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi belli oldu Fotoğraf: AA-Ales Bialiatski
Abone Ol google-news

2022 Nobel Barış Ödülü'nün sahibi, sosyalizm karşıtı fikirleri ve faaliyetleriyle bilinen kişi ve kurumlar oldu. İsveç Akademisi, 2022 Nobel Barış Ödülünü Belaruslu "insan hakları aktivisti" Ales Bialiatsk, Rus İnsan Hakları Örgütü Memorial ve Ukraynalı Sivil Haklar için İnsan Hakları Örgütü'ne verdi. Bialiatsk ve Memorial, sosyalizm karşıtı faaliyetleriyle biliniyor.

Akademi tarafından yapılan açıklamada, "Barış ödülü sahipleri kendi ülkelerinde sivil toplumu temsil ediyor. Uzun yıllardır temel hakları korumak için çalışıyorlar. Savaşı, suçu, insan hakları ihlallerini ve görevin kötüye kullanılması belgelemek için olağanüstü bir çaba gösterdiler" denildi.

Bialiatski, 2020 yılında İsveç'te Doğru Yaşam Ödülü'nü (Right Livelihood Award) kazanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun