birgün

22° PARÇALI BULUTLU

21 aydır açık olan santralı açtılar

Erdoğan’ın katılımıyla toplu açılışı yapılan 34 HES arasında yaklaşık iki yıldır elektrik üretimi gerçekleştiren santralların da yer aldığını bildiren CHP’li Akın, “Hangisi yeni hangisi eski, Erdoğan bile bilmiyor” dedi.

GÜNCEL 14.08.2022 08:35
21 aydır açık olan santralı açtılar Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen 34 yeni hidroelektrik santrali açılışında uzun süredir elektrik üretilen santralin de yer aldığına dikkati çekti. Alparslan 2 HES Santralı’nın açılışına işaret eden Akın, “Burada hali hazırda Kasım 2020’den beri elektrik üretiliyor.

Başka bir deyişle 21 aydır faaliyette olan ve elektrik üreten santral, sanki yeni hizmete alınmış gibi gösterildi ve kurdele kesim töreni yapıldı. Ayrıca sanki söz konusu santralların tamamının kamu yatırımı olduğu izlenimi verildi ama canlı bağlantı yapılan Gürsögüt 1 HES özel sektör yatırımıdır” dedi.

Son yıllarda yalnızca kamu kaynakları kullanılarak yapılan HES sayısının çok az sayıda olduğunu ve özel sektörün bu konuda teşvik edildiğini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, santrallar ve açılış hakkında şunları söyledi:

“AKP özel sektör yatırımlarını sanki kamunun öz kaynaklarıyla yapılmış yatırımlar gibi pazarlıyor. DSİ’nin su kullanım hakkı verdiği ancak özel sektör tarafından yatırımı yapılan santrallar kamu santrali değildir. 34 yeni santralin açılış töreninde hangi illerde hangi santrallerin açıldığına ilişkin bir bilgi de paylaşılmadı. Biri aylardır çalışan, diğeri ise özel sektör yatırımı olan iki santrale yapılan canlı bağlantının ardından programda diğer santrallere ilişkin hiçbir bilgi verilmemesi manidardır. İktidar ya kapasite artışı yapılan santralleri ya da yıllardır elektrik üretimi yapılan santralları sanki yeni santral, yeni bir yatırım yapılmış gibi açılış töreni düzenliyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol