birgün

0° PARÇALI BULUTLU

22. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali: 'Altın Elma' ödülü 'Okul Tıraşı'nın

22. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali uzun metrajlı film yarışmasında 7 dalda en iyilere ödülleri verildi. Festivalde 'En İyi Film' dalında ödüle layık görülen 'Okul Tıraşı' olurken 'En İyi Kadın Oyuncu' dalında ödülü 'Koridor' filmindeki performanslarıyla Ayşe Demirel ve Emel Göksu, 'En İyi Erkek Oyuncu' dalında ise  Ali Seçkiner Alıcı (Sardunya)  ile Halil Babür (Beni Sevenler Listesi)  aldılar.

AVRUPA 02.07.2022 13:47
22. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali: 'Altın Elma' ödülü 'Okul Tıraşı'nın
Abone Ol google-news

FRANKFURT

Kültürlerarası İletişim Derneği'nin 22.'sini düzenlediği Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali'nin uzun metrajlı film yarışmasında "Altın Elma" ödülleri sahiplerini buldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Hessen Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından desteklenen, Film-San Vakfı’nın Türkiye Proje ortağı olduğu festivalin En İyi Film Ödülü’nü “Okul Traşı” filmi kazandı. Festivalin kapanış ve ödül töreni Metropolis CineStar sinemasında oyuncu Şencan Güleryüz sunuculuğunda gerçekleşti. Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, 22 yılda çok emek verildiğini ve çok ter döküldüğünü belirterek ekibine, sinema insanlarına, seyircilere ve kurumlara teşekkür etti.

Frankfurt'ta yeni yarışma kategorisi

Festival danışmanı Fehmi Yaşar da, sinemaya özgün hikayeler kazandırmak amacıyla Frankfurt'ta 2023 yılı itibarı ile “Senaryo yarışması” başlatılacağını duyurdu. Yaşar, yarışmaya katılacak senaryolardan ilk üç dereceyi kazanana yazarlık desteği, birinci seçilene de çekim desteği verileceğini söyledi.

"Üniversiteye kadar sinemaya gitmemiştim"

Bu yıl “Sesini Yükselt!” temasıyla gerçekleşen festivalde en iyi film ödülünü kazanan “Okul Traşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan ödülünü Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’dan aldı. Üniversite ikinci sınıfa kadar sinemaya gitmediğini kaydeden Karahan, "Hocalarım beni birinci sınıfları sinemaya götürmem için görevlendirmişti. Birinci sınıfları götüremedim ama o görev bana büyük bir sinema sevgisi kazandırdı. Ödüller ve festivaller bizi insanlara ulaştırmanın bir yolu. Bu festival de benim için öyle. Hem Frankfurt için hem de ülkemiz için önemli, bu yüzden hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Alıcı: Bireysel aldığım ilk ödül

Sardunya' filmindeki performansıyla Türk ve Alman jüri tarafından "Altın Elma" ile ödüllendirilen Ali Seçkiner Alıcı, müzik ve tiyatro okullarına olaylı geçişler yaşamasını anlatttı. Alıcı, "Müzik dalında pek çok ödül aldım. An itibariyle muradına ermiş bir insanım. "Sinemada ilk ödülü dörtlü oyuncu grubuyla Anons filmiyle almıştım. Bireysel anlamda ise aldığım ilk ödül. Genç arkadaşım Halil Babür ile paylaşmayı da çok değerli buluyorum" diye konuştu.

Festivalin uzun metrajlı film yarışmasında ödüller şöyle oldu:

En iyi Film : Okul Traşı – Yönetmeni Ferit Karahan

En İyi Kadın Oyuncu : Ayşe Demirel ve Emel Göksu – Koridor

En İyi Erkek Oyuncu : Ali Seçkiner Alıcı – Sardunya

Halil Babür – Beni Sevenler Listesi

En İyi Yönetmen : Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni: Orçun Özkılınç – Sardunya

En İyi Senaryo : Tufan Taştan ve Barış Bıçakçı - Sen, Ben, Lenin

En İyi Müzik : Orçun Erdoğan - Bir Nefes Daha

Festivale katılan oyuncu, yönetmen, müzisyen ve yapımcılar ile festival komitesi, Frankfurt Belediyesi'nin Römer meydanındaki tarihi belediye binasında düzenlenen resepsiyonda ağırlandı. Frankfurt Belediyesi Kültür Dairesi Başkanı Dr. İna Hartwig, “Festivalimizde yer alan filmlerin her biri bize zor zamanlarda umut ve güç veren filmler. Türkiye’nin yanı sıra Ukrayna, Suudi Arabistan gibi ülkelerden de filmler festivalde yer alıyor. Bizler de yurtdışından gelen bu muhteşem filmleri izleme fırsatı buluyoruz. 2000 yılından bu yana yapılan festival çok yönlü programıyla heyecanını sürdürüyor. Bizim için festivale ev sahipliği yapmak büyük mutluluk. Kültürlerarası İletişim Derneği, Festival Komitesi ve konuklara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Türk ve Alman yapımcı ve yönetmenler buluştu

Resepsiyon sonrasında gerçekleştirilen buluşmada Türk ve Alman yönetmenler ve yapımcıların bir araya geldi. Toplantıya katılan Cansel Elçin, önceki gün hayatını kaybeden unutulmaz oyuncu Cüneyt Arkın’ı andı.

Dijitalleşmenin sinemaya etkileri

Festivalde düzenlen “Dijitalleşmenin Sinemaya Etkileri” konulu panele yapımcı Emre Oskay, Oyuncu Selen Uçer ve Ali Seçkiner Alıcı konuşmacı olarak katıldı. Panelde dijitalleşmenin öngörülümez bir hıza ulaştığını, platformların seyircinin değişmesine neden olduğu kaydedildi. Türkiye’nin dünyaya çok fazla içerik üreten ve ihraç eden bir ülke durumuna geldiğine dikkat çekilen panler yapımcı Oskay, dijitalleşmeyle birlikte tüketimin artmasının sinemaya ve sektöre olumlu katkıda bulunduğunu savunurken Selen Uçer, oyuncu açısından bakıldığında dijital ile kalitenin geldiğini, senaryo ve oyunculukların arttığını kaydetti.

Oyuncu Ali Seçkiner Alıcı ise sesli sinemaya geçiş döneminde ne yaşanıyorsa , dijitale geçişte de aynı şeyin yaşandığını ileri sürerek sinemanın geleneksel ritüellerinin kaybolduğuna inandığını söyledi. Alıcı, “Sinemada devlet desteğine, eğitim ve kültür politikasına ihtiyacımız var!” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun