Frankfurt Kültürlerarası İletişim Derneği'nin TÜRSAK Vakfı Türkiye proje ortaklığı ile düzenlediği 23. Uluslararası  Frankfurt Türk Film Festivali,  bu yıl  11-16 Haziran 2023  tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival programında sayısız film gösterimi ve etkinlik yer alıyor.

23.Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali'nin programı açıklandı

BirGÜN/FRANKFURT

Hüseyin Sıtkı başkanlığında Hessen Eyaleti Kültür ve Uyum Bakanlığı ve Frankfurt Büyükşehir Belediyesi desteği ile düzenlenen 23. Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali’nin hazırlıkları Frankfurt ve İstanbul’da aralıksız devam ediyor.  

Frankfurt Kültürlerarası İletişim Derneği  tarafından TÜRSAK Vakfı  Türkiye proje ortaklığı ile 11-16 Haziran 2023  tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin programı açıklandı. Açılış ve kapanış gecesinin sunuculuğunu Yosi Mizrahi üstlenirken açılış gecesinde Tuna Kiremitçi de sahne alacak.  

AÇILIŞ FİLMİ "PRESTİJ MESELESİ"

Festivalin açılış filmi, yönetmenliğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı “Prestij Meselesi" olacak. 12 Haziran’daki gösterim aynı zamanda filmin Avrupa prömiyeri de olacak. Film gösterimi sonrasında  filmin oyuncularından Mahmut Kırmızıgül seyirci ile söyleşide buluşacak. 

Prestij Meselesi, müzik yapımcısı Hilmi Topaloğlu’nun kurucusu olduğu Prestij Müzik döneminde yaşananları konu ediyor. 1991 yılında kurulan Presitj Müzik, 90’lı yıllarda ülke müziğine çok önemli isimleri kazandırmıştı. Bu dönemde Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz ve Haluk Levent’in yolu da Prestij Müzik ile kesismişti. Film, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz ve Haluk Levent'in, Hilmi Topaloğlu ile çıktıkları yolculuğa odaklanıyor.

FRANKFURT'A YILDIZ YAĞMURU

16 Haziran’a kadar sürecek festivale pek çok ünlü isim de katılacak. Festival boyunca vizyon filmlerinin yanı sıra finale kalan filmler ile Türk kökenli Alman sinemacıların filmlerinin gösterimi yapılacak.  

Frankfurt ve Rhein-Main bölgesinde Offenbach, Dietzenbach, Rodgau,  Müllheim ve Höchst Odenwald kentlerindeki film gösterimlerine ek olarak; huzurevi, okullar ve cezaevinde film gösterimleri gerçekleşirken; bu yıl ilk kez açık hava sineması etkinliğinde de  sinemaseverler filmlerle buluşacak.

Festivalde bu yıl sosyal sorumluluk projesi olarak 14 Haziran'da yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın yaptığı "Buğday Tanesi" filmi gösterilecek. Programda konser, panel gibi etkinlikler, Frankfurt Belediye Başkanı ve Frankfurt  Başkonsolosunun davetleri olacak. Festival kapsamında gerçekleşecek etkinlikler arasında; 14 Haziran’da 'Turna Misali' film gösterimi sonrası  oyuncu Sennur Nogaylar, 15 Haziran’da 'Karanlık Gece' film gösterimi sonrası  oyuncu Berkay Ateş ve 15 Haziran’da 2023 'Çilingir Sofrası' film gösterimi sonrası  oyuncu Barış Gönenen  ve  Ahmet Rıfat Şungar  söyleşisi yer alıyor.

FESTİVAL ONUR ÖDÜLLERİ HÜRMERİÇ, LEVENT VE BADEMSOY'UN

23. Frankfurt Uluslararası Türk Film Festivali'nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", 1996 yılında “Eşkıya” filmindeki “Keje” rolüyle büyük başarı elde eden tiyatro ve sinema oyuncusu Sermin Hürmeniç, 24. Ankara Film Festivali ve 3. Malatya Film Festivali'nde “Tepenin Ardı” isimli sinema filminde oynadığı rol ile en iyi erkek oyuncusu seçilen oyuncu, yönetmen, sanat yönetmeni ve yazar Tamer Levent ile Türk kökenli Alman oyuncu Tayfun Bademsoy'a verilecek.

Vefa ödülleri ise bu yıl 2008 yılında aramızdan ayrılan usta oyuncu Suna Pekuysal ile 2000 yılında aramızdan ayrılan oyuncu Ergün  Köknar’a verilecek. Ödül, sanatçı çiftin oğulları Sait Ali Köknar'a  takdim edilecek.

100. YILDA "CUMHURİYET VE SİNEMA" PANELİ 

Hazırlıkların tüm hızıyla devam ettiği festivalde bu yıl ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yaşının kutlaması vesilesiyle “Cumhuriyet ve Sinema” konulu bir de panel de gerçekleşecek. Panelin katılımcıları arasında ise yönetmen Yüksel Aksu, oyuncu Ece Uslu, oyuncu Nilperi Şahinkaya, oyuncu Yağız Can Konyalı ve oyuncu Tuğrul Tülek yer alıyor. Türk sinemasının Cumhuriyet tarihindeki yeri ve gelişimi üzerine gerçekleşecek olan panel, 14 Haziran tarihinde düzenlenecek.

Türkiye orijinli filmler, Frankfurt'ta gerçekleşecek  uzun film yarışmasında yedi dalın en iyileri seçilebilmek ve Altın Elma ödülü için yarışacak.

ALTIN ELMA 11. KEZ VERİLECEK

Sinema sanatı aracılığıyla Türkiye ve Almanya toplumları arasındaki ekonomik ve kültürel paylaşımı artırmayı ve birlikte yaşam kültürüne katkıda bulunmayı amaçlayan  festival, Türk sinemasının nitelikli örneklerini Almanya'da geniş kitlelerle buluşturmak için 23. kez kapılarını açacak. Festival kapsamında düzenlenen Altın Elma 11. Alman Sinemacılar gözü ile Uzun Metraj Film Yarışması, 4.Ulusal Belgesel Film Yarışması, 15.Türk  ve Alman Üniversitelerarası Kısa Film Yarışması’nın jürileri belli oldu.

“11. Alman Sinemacılar Gözüyle Türk Filmleri Yarışması” Ana Jürisi, Yönetmen Dirk Schäfer başkanlığında kurgu operatörü Patricia Rommel, Türk asıllı Alman oyuncu Jale Arıkan, yönetmen Yüksel Aksu, oyuncu Ece Uslu ve oyuncu Tuğrul Tülek ‘ten oluşuyor. ‘4.Ulusal Belgesel film Yarışması’nın ana jürisi ise Yönetmen Erdem Tepegöz başkanlığında senarist Kemal Hamamcıoğlu, Oyuncu Eylem Yıldız, oyuncu Özge Özacar ve oyuncu Ümit Belen ‘den oluşuyor. ‘15. Üniversiteler Arası Türk Kısa Filmleri’ Ana Jürisi Prof. Dr. Bülent Vardar başkanlığında oyuncu Nilperi Şahinkaya, oyuncu Yağız Can Konyalı ‘15. Üniversiteler Arası Alman Kısa Filmleri’ Ana Jürisi  ise Yazar-çevirmen Gülçin Wilhelm, yönetmen Seyhan Derin ve Frankfurt Sinema Derneği eski başkanı Ralph Foerg’den oluşuyor.

23. Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivaline dair tüm gelişmeler festivalin web sayfası https://www.turkfilmfestival.de  adresinden ve sosyal medyada da https://www.instagram.com/turkfilmfestivalifrankfurt/  instagram hesabı ile https://www.facebook.com/turkfilmfestival.de/?locale=de_DE facebook adresinden takip edilebilecek.