birgün

7° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 05.11.2018 07:57

25 barajına takılmadı 45’inde zabıta yapıldı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna ‘açıktan’ atanan 45 yaşını doldurmuş bir personel, zabıta memuru yapıldı. Oysa yönetmeliğe göre zabıta olmak için sınav yapılması ve sınav tarihinde 25 yaşının doldurulmamış olması gerekiyor

25 barajına takılmadı 45’inde zabıta yapıldı

UĞUR ŞAHİN ugursahin@birgun.net

Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlükler, Sayıştay’ın belediyeye ilişkin 2017 yılı denetim raporuna yansıdı. Rapora göre, ihale kapsamı dışında mal alımı yapımı yapıldı. Yönetmelik şartlarını karşılamayan kişi doğrudan zabıta yapıldı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğünce yapılan bir ihale, ‘usulsüzlüğü’ gözler önüne serdi. Buna göre, Kış Spor Organizasyonları Hizmet Alımı ihalesi yapıldı. İhale kapsamında yapılacak organizasyonlar, ‘kış sporları okulları’, ‘uluslararası buz tırmanış festivali’, ‘cirit turnuvası’, ‘atlı kızak ve naturel kızak turnuvası’ olarak belirlendi. Ancak bu kapsamda bir de fitness malzeme alımı da ihaleye dahil edildi. 18 Aralık 2017 tarihinde sözleşmesi yapılan ihaleyle tam 73 kalem mal alındı.

‘HİZMET AKSAMASIN’ SAVUNMASI
Sayıştay denetçileri, ihaleye dahil edilen fitness malzemelerinin organizasyonlarla alakası olmadığına dikkat çekerek bu durumun yasalara aykırı olduğunu vurguladı. Belediye, Sayıştay’a verdiği yanıtta, fitness salonlarının hizmetini geciktirmemek için böyle bir alımın gerçekleştirildiğini belirtti. Sayıştay ise, “Hukuka aykırı işlem yapılmasının kabulü mümkün değildir” değerlendirmesi yaptı.

16 GÜN SONRA ATAMA
Bir diğer usulsüzlük ise atamalarda gerçekleşti. Belediye’nin Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna ‘açıktan’ atanan 45 yaşını doldurmuş bir personel, zabıta oldu. Önce açıktan Özel Kalem Müdürlüğü’ne atanan ilgili kişi, tam 16 gün sonra Zabıta Memurluğuna atandı. Sayıştay, atamada yönetmeliğin şart koştuğu fiziksel kriterlerin dikkate alınmadığını vurgularken, Belediye’den Sayıştay’a gönderilen yanıtta, atamanın ‘genel bir uygulama’ olduğunu dile getirildi.
Sayıştay ise “Merkezi idarelerde böyle bir genel uygulamadan söz edilemez” değerlendirmesinde bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol