birgün

20° AÇIK

EKONOMİ 29.05.2020 09:18

257 bin kişi kara listede

257 bin kişi kara listede

Türkiye’de alım gücü düştükçe yurttaşların ilk başvurduğu çözüm banka kredileri oluyor. CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya yurttaşın borcunu borçla kapattığını ifade ederek borç batağına ilişkin veriler paylaştı. Yılmazkaya, “Sadece Ocak-Şubat-Mart 2020 dönemini kapsayan 3 aylık kısa bir süreçte bile borcu takibe alınan vatandaş sayısı, 310 bin 760 kişi oldu” dedi.

Bankalara borcunu ödeyemediği için kara listeye giren yurttaşlara ilişkin verilere yer veren Yılmazkaya “Son bir yılda 257 bin 331 kişi kara listeye girdi! İşsizlik yüzünden gençlerimizin umutlarının tükendiği, toplumun borç yüzünden karamsarlığa sürüklendiği böylesi bir dönemde hükümetin halkın yanında olması gerekirken, vatandaşı bankaların kucağına itmesi yanlış ekonomik politikalarının bir unsurudur” dedi.

“Kredi ve kredi kartlarının faizli bir şekilde 3 ay ertelenmesi, vatandaşların bankalara olan borcunun katlanarak artması, ileride daha büyük sorunlara sebebiyet verecektir” diyen Yılmazkaya, Vatandaşın bankalara ve finans şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 30 Nisan – 8 Mayıs haftasında 2 milyar lira daha artarak 645 milyar liraya yükseldiğinin belirtti.

Sadece bir hafta içerisinde tüketici kredileri 4,3 milyar lira artarken, kredi kartı borçları ise 2,3 milyar lira azaldı. Bu rakamlar bizlere vatandaşın kredi kartı borcunu ödemek için kredi çektiğini net bir şekilde göstermektedir. Borcu borçla kapatmak zorunda kalan vatandaş hem faiz yükünün altına girmekte hemde borcu katlanarak artmaktadır” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız