AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla, 28 Şubat davası hükümlüsü eski MGK Genel Sekreteri İlhan Kılıç ile emekli Tümgeneral Kenan Deniz kalan cezaları, 'kocama hali' nedeniyle kaldırıldı. İki isim de bugün tahliye edildi.

28 Şubat hükümlüsü iki general tahliye edildi
Fotoğraf: AA

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla, 28 Şubat hükümlüsü emekli Orgeneral İlhan Kılıç ile emekli Tümgeneral Kenan Deniz'in kalan cezalarını kaldırdı. Kılıç ve Deniz, bugün Silivri'den tahliye oldu.

Kılıç ve Deniz Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davasında müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Adli Tıp raporuna göre 'kocama' hali görülen 86 yaşındaki Kılıç, 28 Şubat döneminin MGK Genel Sekreteri ve eski Hava Kuvvetleri Komutanıydı.

75 yaşındaki Emekli Tümgeneral Kenan Deniz ise dönemin Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı ve Başbakan Askeri Başdanışmanı'ydı.

ADLİ HÜKÜMLÜYE DE AF

Cumhurbaşkanı kararıyla, adli suçlardan 9 yıl ve 46 ay hüküm giyen Osman Kartal'ın cezası da sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldı.

CEZAEVİNDE HAYATINI KAYBETTİ

28 Şubat davasında müebbet hapse çarptırılan emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Korgeneral Çetin Saner, emekli amiral Aydan Erol sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti.

Ardından 84 yaşındaki emekli korgeneral Vural Avar'ın cezaevinde hayatını kaybedince emekli Korgeneral Hakkı Kılınç da tahliye edilmişti.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararResmi Gazete'de yayımlanan karar

ÖĞLEN SAATLERİNDE ÇIKTILAR

Kararın ardından İlhan Kılıç ve Kenan Deniz tahliye edildi. Cezaevinden çağrılmaları sonucu Marmara yerleşkesine giden komutan yakınlarının yaklaşık yarım saatlik bekleyişi saat 12.25 gibi son buldu.

Tahliye edilen Kılıç ve Deniz’i, tutuklu bulundukları Silivri Marmara Cezaevi otoparkında aileleri karşıladı.

Kılıç ve Deniz, “Silah arkadaşlarımızı arkada bırakmanın burukluğunu yaşıyoruz” dedi. Kılıç, “Dileriz diğer komutanlarımız da bir an önce sevdiklerine ve sağlıklarına kavuşurlar” diye konuştu.