birgün

6° AÇIK

ARŞİV 21.01.2008 14:06

28 yıldır dinmeyen kardeş acısı

Devrimci 78'liler Federasyonu, 18 Ocak 1980'de öldürülen Sabit Torun'u andı...

ZEHRA ŞAHİNDOKUYUCU ANKARA

Devrimci 78'liler Federasyonu, 18 Ocak 1980'de öldürülen Sabit Torun'u andı.

Jeoloji Mühendisleri Odası'nda düzenlenen etkinlikte konuşan Torun'un ablası Elif Öneren, "Kardeşim bu ülkeyi sevmekten başka bir suç işlemedi. O benim için kardeşten öte biriydi, yoldaşımdı, ailemdi, canımdan bir parçaydı. Her hatırladığımda gözyaş-larımı tutamıyorum" dedi.

Öneren, "Sabit' i 12 Eylül zihniyeti yok etti. Ama Sabit'i ve devrimci arkadaşlarını hiçbir zaman unutmayacağız" dedikten sonra kardeşiyle ilgili anılarını anlattı. Bu sırada salonda duygulu anlar yaşandı.

Devrimci 78'liler Federasyonu yöneticilerinden İlyas Danyal ise, "12 Eylül darbesinden sonra çeşitli cinayetler işlendi. Ocak ayı bu ülkenin aydınları ve devrimcileri açısından çok acı bir aydır.

Hrant Dink de bu ay katledildi" dedi. Daha sonra Sabit Torun'un Adana ve Mersin'deki arkadaşlarıyla telekonferans yöntemiyle bağlantı kuruldu. Arkadaşları da Torun'la ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Etkinlik müzik ve şiir dinletisiyle son buldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız