3 aydır maaşlarını alamayan Doğa Koleji öğretmenleri grev başlattı: Derslere girmiyorlar

04.12.2019 12:11 EĞİTİM
Maaşları yatırılmadığı için grev kararı alan Doğa Koleji öğretmenleri bugün derslere girmiyor

MERVE ATICI

Eğitim-öğretim ödenekleri ile birlikte aylardır maaşlarını alamayan Doğa Koleji öğretmenleri grev kararı aldı. Aylardır maaş alamayan öğretmenler derslere girmiyor.

Konuyla ilgili olarak BirGün'e konuşan bir veli öğretmenlerin maaşlarının aylardır ödenmediğini ve okul yönetimi tarafından öğretmenlere gönderilen bir yazıyla bu sürenin 3 ay daha uzatılacağının bildirildiğini, eylem kararının bu nedenle alındığını kaydetti.

Öğretmenlerin eylem kararının arkasında olduklarını belirten veli, okul yönetiminin konuya olan ilgisizliğine dikkat çekti.

Eylem kararının devam edeceğini de kaydeden veli, yarın okul önünde hakları gasp edilen öğretmenler için imza toplanacağını söyledi. Veli ayrıca konuyla ilgili olarak yasal işlemlerin başlatılacağını belirtti.

Öğretmenlere gönderilen yazı şu şekilde:

3-aydir-maaslarini-alamayan-doga-koleji-ogretmenleri-grev-baslatti-derslere-girmiyorlar-657297-1.

İSTİFALAR BAŞLADI

Öte yandan eylem kararı alan öğretmenlerin işten ayrılmaya başladığı ortaya çıktı. Velilerin aktardığı bilgilere göre, şu ana kadar bir İngilizce öğretmeninin istifa ettiği ifade edildi.

'OKULUN SATILACAĞI İDDİA EDİLDİ'

Öğretmenlerin bir taraftan maaşlarını alabilmek için mücadele ettiği ve bunu özellikle sosyal medya üzerinden kamuoyu ile paylaştığı görülürken, şimdi de okullarının satışa konu olduğu iddialarıyla karşı karşıya olan çalışanların maaşlarını ne zaman alacağı belirsizliğini koruyor.

Dün Doğa Koleji genel merkezinde genel müdür ile bir görüşme gerçekleştiren veli grubuna, okulun satıldığı, banka işlemlerinin bittiği ve en geç çarşamba günü bunun ilanının yapılacağının söylendiği belirtildi.

Durumun bir satış işleminden öte maaş ödememe sorunu olduğuna dikkat çeken bazı öğretmenler ise kolejin mülkiyet yapısı ile ilgilenmediklerini, maaş ve diğer tüm alacakların ödemesinin bu hafta içi yapılması gerektiğini ifade ediyor. Öğretmenler, son verilen 10 günlük sürenin dolmak üzere olduğunu ve buna da uyulmadığı takdirde okullarını boşaltmak zorunda bırakılabileceklerini ve farklı kampüslerden birçok öğretmenin buna hazırlık yaptığını aktardı.

NE OLMUŞTU?

Doğa Koleji öğretmenlerinin 2018 yılının ortasından bugüne kadar sürekli düzensiz şekilde maaş aldığı gündeme taşınmış ve yaşanan bu olaylar artarak devam etmişti. Kolejde, geçen dönem işten çıkarılan öğretmenlerin ağustos ayı maaşlarının hala yatmadığı ve devam eden öğretmenlerin ise dönem başında almaları gereken maaşlarını hala alamadıkları biliniyor.