birgün

-1° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 09.12.2021 17:17

3 bin polisin Katar'a gönderileceğini bildiren Süleyman Soylu: Düğünümüz var gibi heyecanlıyız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, FIFA 2022 Dünya Kupası'nda güvenliği sağlamak için 3 bin çevik kuvvet personelinin Katar'a gideceğini bildirdi. Soylu, “Katar'ın bize emanet ettiği güvenlik konusunda sanki bizim bir düğünümüz var ve biz heyecanlıyız. Bunu başarıyla bitirme arzusu içerisindeyiz” dedi.

3 bin polisin Katar'a gönderileceğini bildiren Süleyman Soylu: Düğünümüz var gibi heyecanlıyız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, FIFA 2022 Dünya Kupası'nda güvenliği sağlamak için 3 bin çevik kuvvet personelinin Katar'a gideceğini bildirdi. Konuya ilişkin ilginç bir değerlendirmede bulunan Soylu, “Katar'ın bize emanet ettiği güvenlik konusunda sanki bizim bir düğünümüz var ve biz heyecanlıyız. Bunu başarıyla bitirme arzusu içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Soylu, bir otelde düzenlenen "İç Güvenlik Sektörünün Sivil Gözetiminin Güçlendirilmesi Projesi" kapanış toplantısının ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Katar'da düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası'nda Türkiye'den polislerin görevlendirileceği haberlerine ilişkin değerlendirmesi sorulan Soylu, şunları söyledi:

"Bu sayıyı biraz daha artırabilme imkanına sahibiz. Bu görüşmeler devam ediyor. Şu ana kadar da birçok alanda eğitimler sağlandı. Hem karşılıklı eğitimler hem de bizim oraya gidecek personelimizin bir uluslararası turnuvada yapacağı konuyla ilgili, onların kolluk kuvvetleri, bizim kolluk kuvvetlerimizle ilgili eğitimlerini burada da orada da gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam ediyoruz."

'ALNIMIZIN AKIYLA BURADAN ÇIKACAĞIMIZ DÜŞÜNCESİNDEYİM'

Bir genel koordinatör ile 40'ın üzerinde danışmanın da orada görev yapacağını belirten Soylu, yine bunlarla birlikte statlardaki genel güvenliklerden bir tanesi olan arama köpeklerinin de bulunacağını kaydetti.

Soylu, "Alnımızın akıyla buradan çıkacağımız düşüncesindeyim. Şöyle bir tabir kullandım, burada da söylemek isterim. Bir akrabanızın düğünü olur da gece yatmaz heyecanlanırsınız ya, biz de Dünya Kupasındaki bu sorumlulukta, Katar'ın bize emanet ettiği güvenlik konusunda sanki bizim bir düğünümüz var ve biz heyecanlıyız. Bunu başarıyla bitirme arzusu içerisindeyiz" şeklinde konuştu.

‘TÜRK POLİSİ MACARİSTAN'DA DA OLACAK’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın yaptığı yüksek düzeyli strateji iş birliği toplantısında alınan karara göre, Türk polisinin Macaristan'da da olacağına dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

"Biz şu anda anlaşma aşamasına geldik. Sadece imzalar kaldı bütün detaylarda. Üç kapısı var, ilk iki kapıda başlıyoruz. Toplam 50 polis olacak ama 26 polisle başlıyoruz. Bu konuda Hırvatistan ile de bir görüşmemiz var. Onlardan cevap bekliyoruz. İnanıyorum ki bu bölgesel iş birlikleri hem sınır aşan suçlarda çok ciddi bir caydırıcılık ortaya koyacak hem de oradaki tır şoförlerimiz, ihracatımız dahil olmak üzere oradaki taşımalarımız ve özellikle Avrupa'da bulunan vatandaşlarımızın Türkiye gelmesi ve gitmesindeki kolaylaştırıcı unsurlar dahil olmak üzere çok önemli katkıları söz konusu olacak."

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol