birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.10.2018 18:09

3. havalimanında 6 işçi daha tutuklandı

Kötü çalışma koşullarına karşı eylem yapan 3. Havalimanı işçilerinden 6'sı daha tutuklandı

3. havalimanında 6 işçi daha tutuklandı

3. Havalimanı'nda iş cinayetlerinin durdurulması ve kötü çalışma koşullarının iyileştirmesi için yaptıkları eylem nedeniyle dün 8 işçi daha gözaltına alındı. Bugün savcılığa sevkedilen işçilerden 2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 6 işçi tutuklandı.

3. Havalimanı işçileri 14 Eylül'de 'Köle değiliz' diyerek kötü çalışma koşullarını, barınma ve yemek sorununu, maaşların düzensiz ödenmesini protesto etmiş, eylemin ardından işçilerin kaldığı barakalara gece yarısı baskın düzenlenmişti. Baskında yüzlerce inşaat işçisi gözaltına alınırken, mahkemeye sevk edilen 28 işçiden 24'ü tutuklanmıştı. Geçtiğimiz hafta 3 işçi, dün ise 1 işçi daha tutuklanmıştı. Tutuklu işçi sayısı 28'e yükselirken, tutukluluğa yapılan itiraz da reddedildi.

TUTUKLU İŞÇİ SAYISI 34 OLDU

Soruşturma kapsamında dün de 8 işçi gözaltına alındı. Gözaltına alınan işçiler savcılık sorgusu için Gaziosmanpaşa (GOP) Adliyesi'ne sevk edildi. Sorguların ardından İşçilerden 2'si adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 6 işçi tutuklandı. Böylece tutuklu işçi sayısı 34'e yükseldi.

İnşaat İşçileri Sendikası Twitter hesabından paylaştığı mesajda, dün akşam işçi koğuşlarının basıldığını ve işçilerin gözaltına alındığını yazdı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız