birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 28.01.2021 17:26

3 ilde birçok yerleşim yeri karantina altına alındı

Koronavirüsle mücadele kapsamında son olarak Adıyaman, Kütahya ve Balıkesir’de ev, mahalle ve köyde karantina uygulaması başlatıldı.

3 ilde birçok yerleşim yeri karantina altına alındı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları nedeniyle uygulanan karantina kararları devam ediyor. Ülkede son olarak Adıyaman, Kütahya ve Balıkesir’de birçok yerleşim yeri karantina altına alındı.

Karantina altına alınan bölgelere ilişkin detaylar şöyle:

ADIYAMAN

Adıyaman'da yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında son iki günde 42 ev karantinaya alındı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, kent merkezinde bazı kişilerin Kovid-19 test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Karar gereği, son iki günde farklı mahallelerdeki 42 evde karantina tedbirleri uygulanmaya başladı.

3-ilde-bircok-yerlesim-yeri-karantina-altina-alindi-835046-1.

KÜTAHYA

Kütahya’nın Simav ilçesine 25 kilometre uzaklıkta bulunan 158 nüfuslu Hacıhüseyinefendi köyünün koronavirüs 6 pozitif vaka ve 31 kişinin temaslı olması sebebiyle karantina altına alındığı bildirildi.

Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim başkanlığında toplanan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun 25.01.2021 tarihindeki kararına göre, Hacıhüseyinefendi köyünde tespit edilen 6 koronavirüs (Covid-19) pozitif vaka ile 31 kişinin temaslı olması nedeniyle, bireysel izolasyon yeterli olmayacağı için, Hacımustafaefendi bağlısı hariç karantina uygulaması başlatıldı.

Köye giriş ve çıkışlar, kişilerin sağlık durumunu tehdit edecek acil durumlar dışında 7 gün süre ile yasaklandı. Aile hekimi tarafından verilen mobil sağlık hizmetleri ertelendi.

Hacıhüseyinefendi köyünde karantina kuralına ve diğer emirlere uymayanlar hakkında, İl İdaresi Kanunu’nun 66’ıncı maddesi ve Kabahatler Kanunu’nun 32’inci maddesine göre idari para cezası ve diğer yaptırımların uygulanacağı bildirilirken, köy sakinlerince 112 hattına bildirilen ihtiyaçlar ilgili kurumlarca karşılanacak.

3-ilde-bircok-yerlesim-yeri-karantina-altina-alindi-835047-1.

BALIKESİR

Balıkesir'in Havran ve Gönen ilçelerinde birer mahallede, koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Havran'ın kırsal Tepeoba ve Gönen'in Gaybular mahallelerinde bazı kişilerin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı duyuruldu. Her iki mahallede çok sayıda temaslı kişinin de bulunduğu belirtilen açıklamada, salgının yayılımını önlemek amacıyla alınan karantina kararının 8 Şubat'ta sona ereceği kaydedildi.

Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, önlem aldıkları Tepeoba ile Gaybular mahallelerine giriş ve çıkışlara müsaade etmiyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol