birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 16.10.2019 20:07

3.İzmir Tarım Festivali başladı, Kültürpark Üretici Pazarı açıldı

3.İzmir Tarım Festivali başladı, Kültürpark Üretici Pazarı açıldı


ARDA ÖZARDA

3.İzmir Tarım Festivali, bugün Gündoğdu Meydanı’ndan Kültürpark'a yapılan yürüyüş ile başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in katıldığı kortej renkli görüntülere sahne oldu. Kortej Kültürpark’a hareket ederek burada İzmir’in ikinci Kültürpark’ın ise ilk üretici pazarını ziyaret etti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer Kültürpark’ta açılan üretici pazarında stantları gezip ve üreticilerin dertlerini tek tek dinledi ve onlarla fotoğraf çektirdi.

3-izmir-tarim-festivali-basladi-kulturpark-uretici-pazari-acildi-637854-1.

Stantları gezdikten sonra konuşma gerçekleştiren Soyer şunları söyledi:

“Öncelikle buradan Suriye’de savaşan askerlere dualarımızı gönderiyoruz. İzmir ülke tarımı için çok önemli bir kent. Bugün burada İzmir 3. Tarım Festivalimizi gerçekleştiriyoruz. ‘Güçlü üretici sağlıklı gelecek’ sloganı ile çıktığımız bu yolda çok önemli kazanımlar elde ettik. Sağlıklı bir gelecek doğrudan teması sağlayan meydanlar ile mümkündür. İşte tam bu yüzden Kadifekale Pagos Üretici Pazarı’ndan sonra Kültürpark’ta da üretici pazarımızı açtık. Burada halkımız özellikle kadınlarımız kendi ayakları üzerinde durarak, kimseye muhtaç olmadan hayata katılıyor. Bu pazarlar sadece alışveriş mekanı değil, kır ve kent arasında üretilen duvarları yıkacağımız meydanlardır. Üretici pazarları aynı zamanda bir kültür okuludur. Benim için üretici pazarları para karşılığı sebze meyve alınan yerlerden ibaret değildir. Bu pazarlar unuttuğumuz en büyük değerin bereketin çoğaldığı toplumun her kesimine yayıldığı yerlerdir. Biz kurduğumuz üretici pazarları sayesinde mevcut gıda sisteminin değişebileceğini biliyor, yaşıyor ve tüm Türkiye’ye bunu anlatıyoruz. Kültürpark üretici pazarımızda 27 farklı ilçemizden katılan tarımsal kalkınma kooperatifleri ve kadın üretici birliklerinin ürettiği yöresel ürünler sergileniyor. Pazarımıza tüm İzmirlilerin rahat erişebilmeleri için İzmir’in altı farkı noktasından servis hizmeti sunacağız. İzmir’de üretici pazarları ile yaşam bulan bu anlayışın ülkemizin tamamına yayılmasını ümit ediyoruz.”

“ARTIK KOCAMDAN PARA ALMAK ZORUNDA DEĞİLİM”

İzmir’in Bayındır ilçesinden gelen kadın üretici Gülay Öktem de artık kocasına bağımlı olmadığını hatta kendisinin ona para verdiğini ve bundan çok mutlu olduğunu söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu desteklerin çok önemli olduğunu aktaran Öktem, “Belediyemizin bize verdiği bu destek bizim için çok önemli. Kimseye muhtaç kalmadan, kendi ayaklarımızın üzerinde durabiliyoruz. Mesela ben şu an üretici pazarları sayesinde kızımı üniversite okutabiliyorum. Başkanımızdan tek isteğim yaşadığımız yerlere ESHOT seferlerinin gelmesi” dedi.

3-izmir-tarim-festivali-basladi-kulturpark-uretici-pazari-acildi-637855-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız