birgün

15° AÇIK

DÜNYA 04.03.2021 23:17

3 ülkeden koronavirüse karşı iş birliği kararı

İsrail, Avusturya ve Danimarka Covid-19'a karşı iş birliği yapma kararı aldı.

3 ülkeden koronavirüse karşı iş birliği kararı

İsrail, Avusturya ve Danimarka, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı ilaç geliştirmek için ortak araştırma yapma ve aşı üretimi konularında iş birliğine gitme kararı aldı.

AA'nın aktardığına göre, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Tel Aviv yönetimiyle Covid-19'la mücadelede iş birliğini görüşmek üzere İsrail'e geldi.

Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail'de Covid-19 aşısının iki dozunu olanlara özgü, "yeşil pasaport" olarak adlandırılan uygulamanın işleyişi hakkında bilgi vermek için konukları Kurz ve Frederiksen ile Tel Aviv yakınlarındaki bir spor merkezini ziyaret etti.

ORTAK YATIRIM PLANI

Daha sonra Batı Kudüs'teki başbakanlık binasına geçen liderler, burada üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Netanyahu, İsrail, Avusturya ve Danimarka'nın Covid-19'a karşı ilaç geliştirmek için ortaklaşa araştırma yürütülmesi ve aşı üretimine ortak yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Üç ülkenin Covid-19 ile mücadele konusunda vardığı iş birliğinin önemine vurgu yapan Netanyahu, başka ülkelerin de bu plana dahil olmak istediğini söyledi. Kruz ise Avrupa Birliğinin aşı girişiminden memnun olduklarını ifade ederken, "Ama aynı zamanda dünya çapında iş birliği yapmamız gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Danimarka Başbakanı Frederiksen de salgının başlangıcından bu yana İsrail, Avusturya ve Danimarka'nın çok yakın çalıştığını ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol