3 yılda 1954 basın kartı iptal

20.12.2018 08:11 GÜNCEL

CHP'li Atila Sertel’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, 3 yılda 1954 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 1 Ocak 2016 ile 29 Kasım 2018 tarihleri arasında 1954 gazetecinin basın kartının iptal edildiğini açıkladı. Öte yandan Basın Konseyi, Basın Kartları Yönetmeliği'nde yapılan son düzenlemelerin, basın özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını ve gazetecilerin mesleğini özgürce yapabilmesini olumsuz etkileyeceğini açıkladı.

Basın Kartı Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle gazetecilerin özgürlüklerinin iyiden iyiye kısıtlandığına dikkat çeken Sertel, “Basın meslek örgütlerinin görüşünü almadan, ‘oldu-bitti’ ile hazırlanan ve yayımlanan son yönetmelikle birlikte basın kartının işlevi yok edilme noktasına getirilmiştir” dedi.

581 BAŞVURU BEKLETİLİYOR
Sertel’in soru önergesini yanıtlayan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 1 Ocak 2016 ile 29 Kasım 2018 tarihleri arasında 1954 basın kartının iptal edildiğini belirtti.

29 Kasım 2018 tarihi itibarıyla, 15 bin 206 kişinin basın kartı sahibi olduğunu belirten Oktay, Basın Kartı Komisyonu toplantısında değerlendirilecek 581 başvuru bulunduğunu söyledi.

Oktay verdiği yanıttta, “Basın kartı iptal işlemleri, Basın Kartı Yönetmeliğinin 29’uncu maddesi çerçevesinde yapılmaktadır. 15 Temmuz hain darbe girişiminden itibaren ‘milli güvenliğe tehdit oluşturan yapılarla aidiyeti, irtibatı veya iltisakı olduğu’ gerekçesiyle kapatılan medya kuruluşlarında çalışan ve aynı gerekçelerle görevden uzaklaştırıldığı ya da görevi ile ilişkisi kesildiği bildirilen 705 kişinin basın kartı iptal edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Oktay’ın yanıtına ilişkin açıklama yapan Atila Sertel, açıklanan tabloya göre son 2 yılda basın kartı sahibi gazetecilerin yüzde 10’unun kartının iptal edildiğini belirterek, gazetecileri ve gazeteleri perişan eden, özgürlükleri kısıtlayan bir iktidarın olduğunu söyledi.

YÖNETMELİK DÜZELTİLMELİ
Öte yandan Basın Konseyi, Basın Kartları Yönetmeliği'nde yapılan son düzenlemelerin, basın özgürlüğünü, halkın haber alma hakkını ve gazetecilerin mesleğini özgürce yapabilmesini olumsuz etkileyeceğini açıkladı.

Konsey'in açıklaması şöyle: “Basın Kartları Yönetmeliği'nde yapılan ve Resmi Gazetede yayınlanan son düzenleme, basın kartlarının iptalini kolaylaştıracak niteliğe büründürüldüğü görülmekte.

Yeni yönetmeliğin; 29. maddesi, ‘mili güvenlik ya da kamu düzenine aykırı davranışlarda bulunulması veya bu tür davranışları alışkanlık edinilmesi’ halinde basın kartının iptal edileceğini içeriyor. Çok muğlak ifadeler içeren bu madde, keyfi kararlara yol açabilir. 6'ncı madde ile de basın kartı verilmesi için, belli suçlardan hüküm giymeme koşulu getiriliyor. Bu durumda yazdıklarından ötürü hakkında dava açılan pek çok gazeteci, basın kartını kaybetme tehlikesi yaşayabilir.
Ayrıca, yeni çıkarılan bu yönetmelikle, basın kartı komisyonunda meslek örgütlerinin temsili de kısıtlanıyor. Son derece antidemokratik bir adım olarak değerlendirdiğimiz sözkonusu değişiklikten vazgeçilmesini talep ediyoruz.