birgün

23° AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.02.2020 00:22

3 yılda 8 milyon kişi psikiyatriye başvurdu

3 yılda 8 milyon kişi  psikiyatriye başvurdu

HABER MERKEZİ

Türkiye’de yaygınlaşan antidepresan kullanımı giderek artış gösteriyor. Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığı verilerine göre, antidepresan ilacı kullanımını 2018’de 308 milyon kutuya ulaştı. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerde ayrıca, “Tüm hastanelerdeki psikiyatri kliniklerine 3 yıllık dönemde toplam 7.953.651 kişilik başvuru olmuştur. Bu başvuruların yüzde 69’u kadın, yüzde 31’i erkektir” denildi.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Türkiye’de antidepresan kullanımlarının açıklanması istemiyle Sağlık Bakanlığı’na soru önergesi verdi. Bakanlık tarafından açıklanan verileri değerlendiren CHP’li Emir içinde olunan bunalım ile başa çıkamama durumu ve bunun getirdiği çaresizlik neticesinde yurttaşların intihara meylinin arttığını dikkat çekti. Emir, Sağlık Bakanlığı’nın 2018’de 308 milyon kutu antidepresan kullanımına yönelik açıklamasının da son derece vahim bir tabloya işaret ettiğini söyledi.

Ekonomik krizler sonucu ortaya çıkan işsizlik ve yoksullukla ruh sağlığı ilişkisini araştıran bilimsel çalışmaların; ekonomik kriz, yoksulluk ve işsizliğin dünyanın her yerinde insanların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğine işaret ettiğini ifade eden Emir, Türkiye’de de ekonomik koşulların ağırlaşması ile geçim kaygısı yaşayan yurttaşların, her geçen gün antidepresan ilaçlara yöneldiğini belirtti.

CHP’li Emir, ülkemizde peynir ekmek gibi anidepresan tüketilmesinin sosyolojik açıdan muhakkak ele alınması gereken bir durum olduğunu, yoksulluk, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi sorunlardan kaçmak için vatandaşın antidepresan ilaçlara yöneldiğini ve sorunlarını bunlarla gidermeye çalıştığını belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız