birgün

6° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.12.2018 08:03

30 bin hektar kül olmuş

Bodrum Güvercinlik Koyu’nda 2007’de çıkan yangının ardından yeniden ağaçlandırılacağı söylenen bölgede bugün oteller yükseliyor.

30 bin hektar kül olmuş

BirGün Ankara

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2015 yılından bu yana meydana gelen 9 bin 748 orman yangınında 29 bin 642 hektar ormanlık alanın yandığını açıkladı.

CHP’li Özel Özel, özellikle yaz aylarında sıklıkla yaşanan orman yangınlarının nedenlerini, yangınların ardından açılan soruşturmaların seyrini Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye sordu. Pakdemirli’nin verdiği yanıta göre, 2015’te 2 bin 150, 2016’da 3 bin 188, 2017’de 2 bin 411, 2018’in 10 ayında ise bin 999 orman yangını çıktı.

“Faili tespit edilen bütün orman yangınları için adli işlem yapılmaktadır” diyen Pakdemirli, 2015’ten bu yana meydana gelen 4 bin 871 orman yangınının neden çıktığının belirlenemediğini ifade etti. Pakdemirli, kasten çıkan orman yangınlarında bin 206 hektar ormanlık alanın zarar gördüğünü kaydetti. Son dört yılda çıkan 3 bin 129 yangının ihmal nedeniyle meydana geldiğini bildiren Pakdemirli, orman yangınıyla mücadelede 114 kişinin de yaşamını yitirdiğini söyledi. Yanan ormanların yeniden ağaçlandırılacağı iddia edildi.

ŞÜPHEYLE YAKLAŞIYORUZ
Ormanlarda büyük tahribata yol açan yangınların yüzde 41,5’inin nedeninin tespit edilemediğine dikkat çeken Özel, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu çok yüksek bir oran. Her ne kadar yanıtta faili tespit edilen orman yangınları için adli işlem yapıldığı belirtilse de, faili tespit edilemeyen orman yangınlarının yüksekliği de hesaba katılarak bu konuda atılması gereken ciddi adımlar olduğu ortadadır. Yanıtta, yanan alanların tamamının yeniden ağaçlandırıldığı belirtilse de bu konuya geçmiş örnekler nedeniyle şüpheci yaklaşıyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız