birgün

5° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 29.12.2020 16:40

383 bin iş yerinde, yaklaşık 2 milyon emekçi açlığa terk edildi

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, bir çok sektörde toplamda 383 bin iş yerinde yaklaşık 2 milyon çalışan ve ailesinin iktidar tarafından açlığa terk edildiğini açıkladı. Adıgüzel, esnafın durumunu "Esnaf entübe" diyerek özetledi.

383 bin iş yerinde, yaklaşık 2 milyon emekçi açlığa terk edildi

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Pandemide esnafın durumunu “Esnaf entübe” diyerek özetledi.

“Pandemi nedeniyle birçok ülke esnafına ve çalışanına destek paketi açıkladı. Almanya çalışan sayısına göre esnaf için 9.000-15.000 Euro karşılıksız ve geri ödemesiz nakdi yardım, ABD'de küçük esnafın korumak için 349 milyar dolarlık Maaş Koruma Programı hayata geçirildi" diyen Adıgüzel, "Bizde ise hükümet esnafı ve çalışanları kaderiyle başbaşa bırakırken üste bir de IBAN ile yardımı kendi talep etti" ifadelerine yer verdi.

"Esnafımıza tek kuruş karşılıksız yardımda bulunmadı, sadece 25 bin TL faizli kredi verdi, verdiği kredi borçlarını da yine üzerine faiz işleterek erteledi" diyen Adıgüzel, açlığa terk edilen sektör ve emekçi sayısını şöyle açıkladı:

►130 bin kahvehane ve kıraathane

►200 bin civarında Restoran, lokanta ve kafeterya işletmesi

►11 bin 207 internet kafe

►4 bin 92 her türlü elektronik oyun salonu

►3 bin 841 Çay bahçesi

►643 Kır bahçesi

►6 bin 21 dernek lokali

►14 bin civarında halı saha işletmesi ve bir çok sektörde toplamda 383 bin iş yeri ve yaklaşık 2 milyon çalışan ve ailesi açlığa terk edildi.

ESNAF ENTÜBE383-bin-is-yerinde-yaklasik-2-milyon-emekci-acliga-terk-edildi-822662-1.

"Pandemi diliyle söyleyecek olursak Türkiye'de esnaf entübe durumdadır" diyen Adıgüzel, acilen alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

►Esnafımız ve yanında çalışanlar için yeni bir ‘’Gelir Kaybını Destekleme ve İşsizliğe Karşı Koruma” paketi derhal hayata geçirilmelidir.

►Esnaflarımıza aylık nakdi destekle maaş koruma programına alınmalıdır.

►Esnafların istihdam ettiği çalışanların gelir kaybına karşı korunması için, çalışanlar ücretsiz izin uygulaması yerine kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılarak devlet güvencesi kapsamına almalıdır.

►Faaliyetlerine ara verilen esnafların gelir güvencesini garanti altına almalı ve temel gelir koruma paketini hayata geçirmelidir.

►Yine faaliyetleri kısmi ve tamamen durdurulan esnafımızın yanındaki tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalıdır.

►Sosyal Güvenlik ve BAĞ-KUR prim borçları devlet tarafından karşılanmalıdır.

►Vergi, harç ve stopaj ödemeleri hazine tarafından karşılanmalıdır.

►Su, elektrik, telefon, doğalgaz, kira ödemeleri durdurulmalıdır.

►Kaynak yetersizliği bahane edilmesin, miktarlar abartılı bulunmasın, yurttaş da hakkını aranmalıdır.

Adıgüzel sözlerini "Çünkü bu hükümet tefecilere 489 milyar dolar para ödedi. Faiz lobisi ile mücadele ettiğini iddia edip 3 yılda toplam 602 milyar 226 milyon TL daha faiz ödeyecek. Bu bir tercih meselesidir. Ya halk ya da 5'li çete tercih edilecektir. Zamanı gelince de bu halk bu günleri hatırlayıp karşı tercihini yapacaktır" ifadeleriyle sonlandırdı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol