birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.05.2020 07:05

4 ilde haftalar sonra virüs

Bayramın ardından Antalya, Artvin, Elazığ ve Bingöl'de haftalar sonra yeni koronavirüs vakaları tespit edildi. İTO Sekreteri Osman Öztürk testlerin yaygın olmadığına dikkat çekerek “İnsanlar farkında olmadan virüsü gittikleri yerlere taşıyor” dedi

4 ilde haftalar sonra virüs

SERCAN SİNECAN

Bayram nedeniyle memleketlerine dönenler kendileriyle birlikte virüs de taşıdı. Antalya, Artvin, Elazığ ve Bingöl’de uzun bir aradan sonra yeni koronavirüs vakaları görüldü. Antalya Serik’te pozitif vaka sayısı 31’e yükseldi. Artvin’de 4 kişi tedavi altına alındı. Bingöl İl Sağlık Müdürü ise kentte 35 gün sonra koronavirüs vakalarının tespit edildiğini duyurdu. Elazığ’da da 20 gün sonra Covid-19 vakaları ortaya çıktı.

Antalya: Antalya’nın Serik ilçesinde koronavirüs nedeniyle karantinaya alınan bölgede yapılan yeni testlerle birlikte pozitif vaka sayısı 31’e çıktı. Bölgede test sonucu pozitif çıkan 31 kişinin Serik Devlet Hastanesi’ndeki tedavilerinin sürdüğü belirtildi. Bunların yanında pozitif vakalarla temas ettiği tespit edilen şüpheli 14 kişi de test sonuçları çıkana kadar gözetim altına alındı.

Artvin: Son bir aydır Covid-19 vakası görülmeyen Artvin’de yeni vakalar tespit edildi. Borçka ilçesinde test sonucu pozitif çıkan 4 kişi hastaneye kaldırılırken, 23 kişi de karantina altına alındı. Kentte koronavirüs tedbirlerine büyük oranda uyulurken, salgınla mücadelede kapsamında, Artvinlilerin evde kalmasıyla 30 gündür yeni vaka görülmemişti.

Bingöl: Bingöl İl Sağlık Müdürü Mehmet Emin Gündoğdu, 35 gün aranın ardından kentte yeniden koronavirüs vakalarının görüldüğünü açıkladı. Gündoğdu, il genelinde koronavirüs ile mücadele kapsamında ‘Evde kal’ çağrısına uyulması sayesinde salgınla mücadelede başarı elde edildiğini söyledi. Gündoğdu, yaklaşık 35 gün koronavirüs tespit edilmeyen Bingöl’e il dışından gelen bazı kişilerin ziyaret ettikleri ailelere koronavirüs bulaştırdığını aktardı.

Elazığ: Elazığ’da da 20 gün sonra ilk koronavirüs vakaları ortaya çıktı. Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Twitter’da yaptığı paylaşımda “İlimizde uzun bir aradan sonra dışarıdan gelen birisi kaynaklı yeniden vaka görüldü. İl dışından bayram için gelenler, lütfen 14 gün evden çıkmayalım” ifadelerini kullandı.

VİRÜSÜ TAŞIYORLAR

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Osman Öztürk konuya ilişkin şunları söyledi: “Ortaya çıkan sonuçlar ‘normalleşme’ dedikleri sürecin erken başladığını ortaya koyuyor. Başta İstanbul olmak üzere risk devam ediyor. Vaka dağılımı da açıklanmadığı için diğer kentleri de tam olarak bilemiyoruz. Tabii burada testler önemli bir yer tutuyor. Testler hala yeteri kadar yaygın yapılmıyor. Dolayısıyla insanlar farkında olmadan virüsü gittikleri yerlere taşıyor.”
Bütün sonuçların ‘normalleşme’ sürecine erken girildiğini ortaya koyduğunu ifade eden Öztürk şöyle devam etti: “Tıbbi sonuçlarla değil ekonomik gerekçelerle bu kararlar alındı. O da böyle sonuçların çıkmasına neden oluyor. Testler mutlaka yaygınlaşmalı. Başta İstanbul olmak üzere nüfus bağışıklığı hala belli değil. Vakalar hangi şehirde ne kadar buna ilişkin veriler de elimizde yok.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız