4’lü zirve Londra'da yapılacak

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Almanya, Fransa, İngiltere ve Türkiye’nin katılımıyla yapılacak 4’lü görüşme ile ilgili konuştu.

Kalın Mabeyn Köşkü’nde Almanya, Fransa, İngiltere heyetleriyle Türkiye arasında yapılacak 4’lü görüşmeyle ilgili olarak, “Toplantının NATO Zirvesine kadar yapılamayacağı anlaşıldı. Bunun üzerine de Londra’da 3-4 Aralık’ta yapılacak olan NATO Zirvesi marjında bu dörtlü zirvenin yapılmasında mutabık kalındı” dedi.

Avrupalı ülkelerin toplantı çağrısına 30 Ekim’de yanıt veren AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “‘Berlin’de, Londra’da bir toplantı yapsak...’ Bu toplantının yapılacağı üç yer var. Ya Şanlıurfa ya Gaziantep ya İstanbul; gelin burada yapalım. Olayın olduğu yer burası. Sen beni Berlin’e çağırıyorsun. Ben turist miyim ya ne işim var benim orada?” demişti.


'TOPLANTI TÜRKİYE'DE YAPILSIN İSTEDİK AMA ÇEŞİTLİ GEREKÇELERLE OLMADI'

Toplantı sonrasında basın açıklaması yapan Kalın, “Hem NATO Zirvesinde ele alınacak konuları hem de Suriye bağlamında bundan sonraki süreçte izlenecek adımları birlikte değerlendirdik. Fransa Cumhurbaşkanının, İngiltere Başbakanının, Almanya Şansölyesi’nin Cumhurbaşkanımıza özellikle Barış Pınarı Harekatı’ndan sonra bir daveti olmuştu.

Cumhurbaşkanımız alternatif yer olarak toplantının İstanbul, Şanlıurfa yahut Gaziantep’te yapılmasının daha isabetli olacağını söylemişti. Biz hala bu görüşteyiz çünkü Suriye, mülteciler meselesi, Türkiye’nin içinde yanı başında yaşanan bir hadise. Ama çeşitli gerekçelerle bu toplantının NATO Zirvesine kadar yapılamayacağı anlaşıldı. Bunun üzerine de Londra’da 3-4 Aralık’ta yapılacak olan NATO Zirvesi marjında bu dörtlü zirvenin yapılmasında mutabık kalındı. Bizde bugün bu toplantının gündemini ele aldık. Özellikle Barış Pınarı Harekatı’nın sunduğu fırsatlar, mültecilerin geri dönüşü, güvenli bölgenin kurulması ve bundan sonraki siyasi süreçle ilgili neler yapılabileceğini detaylı bir şekilde ele aldık” dedi.

'SAHADA DURUM HASSASİYETİNİ KORUMAYA DEVAM EDİYOR'

Mülteclerin ülkelerine dönmeleriyle ilgili çalışma yapıldığını swöyleyen Kalın, “Sahada durum hassasiyetini korumaya devam ediyor, bununla ilgili tedbirlerimizi aldık, müttefiklerimizle de paylaştık. Özellikle Anayasa Komitesinin çalışmalarını tamamlaması ve Suriye’yi yeni demokratik, şeffaf meşruiyeti olan bir yönetme kavuşturacak adımların atılması son derece önemli. İkinci olarak da Suriye’de bütün bu süreci bir anlamda sonlandıracak seçimlerin yapılması ve Suriye halkının özgürce iradesini sandıkta yansıtması konusu bu iki başlığı da detaylı bir şekilde alma imkanımız oldu. Mültecilerin geri dönüşüyle ilgili olarak BM Mülteciler Komiserliği’nin yapacağı çalışma bizim için önem arz ediyor. Şu anda bununla ilgili bir detay çalışma yapılıyor” diye konuştu.

'CERABLUS VE AZEZ BÖLGESİ'NDEKİ MODELİN BENZERİ HAYATA GEÇİRİLEBİLİR'

"Türkiye ile Avrupa’nın ekonomi, güvenlik, terörle mücadele göç ve diğer konulardaki ilişkileri bugün burada 3 büyük Avrupa ülkesinin temsilcileri vardı" diyen Kalın, şöyle devam etti:

"Dörtlü zirvede de bu ülkelerin liderleri olacak. Belki bu formatta yeni toplantıların yapılması da görüşülebilir. Bu toplantıların biz hem ülkemizin milli çıkarları, terörle mücadeledeki kararlılığını teyit etmesi açısından hem de Suriye’de barış ve istikrarın sağlanması, mültecilere yardım edilmesi açısından olumlu ve faydalı neticeler vereceğini umut ediyoruz. Avrupa ülkeleri mültecilerin geri dönüşüyle ilgili yardıma niyetli oldukları konusunda bir irade beyanında bulundular. Tabi bunun somut olarak şartları mekanizmaları nasıl olacak. Bu konuyu biz BM ile birlikte çalışarak şekillendireceğiz. Cerablus ve Azez Bölgesi’nde iyi bir model var. Bunun bir benzeri Fırat’ın Doğusu’nda da hayata geçirilebilir. 'Türkiye artık NATO’nun güvenilir bir müttefiki değil' iddiasını ortaya atanlar büyük oranda Türkiye’nin bölgede kendi ulusal çıkarlarını garanti altına almak için attığı adımlardan rahatsız olan çevreler, özellikle Suriye konusunda açık konuşmak lazım. Kendi piyonları darbe aldıkça tepkilerinin giderek daha sertleştiğini görüyoruz. Türkiye imtiyaz peşinde değildir. Bu konuları da tabi ki Cumhurbaşkanımız NATO Zirvesinde gündeme getirecek. Türkiye’nin önerdiği politikalar kabul edilseydi bugün ne Suriye’deki bu savaş bu kadar uzayacak ne de bu kadar büyük bir mülteci krizi ortaya çıkacaktı” ifadelerini kullandı.

İHA

cukurda-defineci-avi-540867-1.