birgün

13° SİSLİ

GÜNCEL 26.08.2020 07:11

4 Türkiyeli 6 aydır ülkeye dönemiyor: Donetsk’te koronadan mahsur kaldılar

İnşaat işleri için Donetsk’e giden 4 Türkiyeli 6 aydır geri dönmeye çalışıyor. Donetsk’te mahsur kaldıklarını söyleyen Mühendis Onur Altınay “Moskova Büyükelçiliği’ne yazıyorum, ‘Size Kiev bakıyor’ diye yanıt veriyorlar. Kiev Büyükelçiliği’ne yazıyorum, ‘Moskova’ya yazın’ diyor”

4 Türkiyeli 6 aydır ülkeye dönemiyor: Donetsk’te koronadan mahsur kaldılar

Uğur ŞAHİN

İnşaat mühendisi ve mimar dört Türkiyeli, Ukrayna’da, tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk’te altı aydır mahsur kaldı. İnşaat işleri için Donetsk’e giden dört Türkiyeli, ülkeye dönmek için her yolu denedi ancak hep olumsuz yanıt aldı.

Donetsk’te kalanlardan inşaat mühendisi Onur Altınay, “3’üncü ülke vatandaşları Rusya’ya giremez diye talimat var. Bu nedenle biz Donetks’ten Türkiye’ye dönmek için Rusya’ya giremiyoruz” dedi.

Altınay, şöyle devam etti: “Moskova Büyükelçiliği’ne yazıyorum, diyorlar ki, ‘Size Kiev bakıyor’. Kiev Büyükelçiliği’ne yazıyorum, onlar da ‘Biz o bölgeye karışmıyoruz, ayrılıkçı orası, Moskova’ya yazın’ diye yanıt veriyor. Zor durumdayız. Ailemiz de endişeli.”


İZİN VERİLMEDİ

İnşaat Mühendisi Onur Altınay, altı aydır kaldıkları Donetsk’te yaşadıklarını BirGün’e anlattı:

Biz dört mimar ve mühendis arkadaş, 1 Mart’ta Donetsk'e geldik. Burada bir gençlik merkezinin projesi vardı. Ancak burada iş yapılma potansiyeli olmadığını anlayınca, dönmeye karar verdik. 20 Mart’ta geldiğimiz Rostov sınırına geçtik ama pandemiden dolayı kimseye geçiş izni vermiyorlardı. Akabinde iki-üç gün sonra Donetsklilerin Rostov'a geçtiği haberi geldi. 24 Mart’ta yine gittik fakat herkes geçerken, bize izin verilmedi.

UÇUŞ VAR AMA RESMİ DEĞİL

Malum 28-29 Mart’tan sonra uçuşlar da kalmadı. Böylece Donetsk’te beklemeye başladık. Arada Moskova’dan tahliye uçakları kalkıyordu ama Moskova Büyükelçiliği’ne yazdığımız halde, ‘Size Kiev bakıyor’ dediler. Kiev Büyükelçiliği’ne yazdık, onlar da ‘Moskova’ya yazın, biz o bölgeye müdahale etmiyoruz’ dedi. Temmuz ayı geldi Moldova ve Belarus uçakları Moskova’dan Türkiye’ye gidiyorlardı. Donetsklilere ise izin çıkmış, geçiyorlardı. Yine gittik sınıra, izin vermediler. ‘Onlar resmi uçuş değil’ dediler ve biz de geri döndük.

4-turkiyeli-6-aydir-ulkeye-donemiyor-donetsk-te-koronadan-mahsur-kaldilar-773246-1.

"UMUTLARIMIZ TÜKENİYOR"

Buranın İçişleri Bakanlığı, dilekçe vermemizi istedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı’na da yazı yazdılar, geçiş izni için. İzni beklerken 9 Ağustos’a THY’den uçak bileti aldık. İzinleri sorduk ancak Donetsk İçişleri Bakanlığı, ‘İzniniz gelmedi’ dedi. Biletler açığa çıkmış oldu. Sonra gittik Rostov gümrüğüne tekrar sorduk, ‘Bakın günde 80 bin kişi Türkiye’ye gidiyor bize niye izin vermiyorsunuz’ dedik. Sınırdakiler bu sefer, ‘Sizin vize ile ilgili sıkıntınız yok, pandemiden dolayı bir talimat var. Donetskliler dışında kimseyi bırakmıyoruz’ dedi. Yani 3-4 milyon Donetskli çıkabiliyor ve biz Donetsk’te topu topu dört turist çıkamıyorduk. Bugüne geldik ve halen gelen bir yazı yok. Çok tedirgin oluyoruz ve umutlarım tükeniyor.


"BİR DE TUTUKLANMAYALIM"

Odesa Konsolosluğu’na da yazdık. Ukrayna’dan çıksak, sınırda yardımcı olabilir misiniz, bir de tutuklanmayalım dedik. 19’unda cevap geldi. ‘Geldiğiniz sınırdan çıkın, sınırda yardımcı olamayız’ denildi. Novarossiysk Konsolosluğu’na da yazdık. Onlar da ‘Size yardımcı olamayız’ dedi.

"ZOR DURUMDAYIZ"
6 ay oldu. Şu an bir dairede kalıyoruz. Aylık 18 bin ruble kirası var. Erzak vb. masrafı aylık 7-8 bin rubleyi buluyor kişi başı, hatta geçiyor da. Zor durumdayız. Ailemiz de endişeli. Burada iş yapamadığımız için maddi olarak da zor duruma düştük.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız