birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 01.07.2021 10:48

4. Yargı Paketi'nde 'Elmalı davası' revizyonu

Elmalı davası, Meclis’te yasalaşmayı bekleyen 4. Yargı Paketi’nde revizyonu gündeme getirdi. AKP, çocuğa yönelik cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarını, tutuklama için getirilecek ‘somut delil’ şartının dışında bırakmayı planlıyor.

4. Yargı Paketi'nde 'Elmalı davası' revizyonu

Antalya’da iki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan anne M.A. ile eşi R.A.’nın adli kontrolle serbest kaldıklarının ortaya çıkması ülkeyi ayağa kaldırdı. Binlerce yurttaş istismar faillerinin bir an önce tutuklanmasını istedi.

AKP, iki kardeşin cinsel istismara maruz bırakıldığı Elmalı davasında verilen tahliye kararlarının ardından 4. Yargı Paketi'nde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre TBMM Genel Kurul gündeminde yasalaşmayı bekleyen 4. Yargı Paketi’nde, kamuoyunda tepki çeken tutuklamalar, uzun tutukluluk süreleri ile ilgili bir dizi düzenleme yapıldı. Bu kapsamda pakete katalog suçlardan tutuklama için 'kuvvetli şüphenin' yanı sıra 'somut delillere dayanması' koşulu eklendi. Bu düzenlemenin tutuklamaların zorlaştırılması ve kamu vicdanını rahatsız eden kararların önüne geçilmesi amacıyla yapıldığı bildirildi.

Ancak teklifteki bu maddenin 'suç tanımları' açısından sıkıntı yarattığı ortaya çıktı. Elmalı davasıyla birlikte bu düzenleme tartışılmaya başlandı.

'Somut delil' şartının, çocukların cinsel istismarı ile cinsel saldırı suçlularının tutuklanmasını neredeyse imkânsız hale getireceği ifade edilirken, parti içinde yapılan toplantılarda, bu düzenlemenin cinsel saldırı suçlarında 'kadının beyanının geçerli sayılması' ilkesini de ortadan kaldırdığı belirtildi.

AKP grubunda, "Tanımlamanın daha iyi yapılması ya da somut delil zorunluluğunun çocuğa karşı işlenen suçlar ve cinsel istismar suçlularında kaldırılması, tutuklama için sadece kuvvetli şüphenin yeterli olması" şeklinde formüle edilmesi değerlendiriliyor.

Görüşülmesi bu hafta askıya alınan düzenlemenin Meclis tatile girmeden çıkartılması hedefleniyor.

NE OLMUŞTU?

Dördüncü yargı paketi, muhalefetin tüm itirazlarına rağmen Adalet Komisyonu’nda kabul edilmişti. Komisyonda muhalefet milletvekillerinin şiddetle karşı çıktığı, 'tüm katalog suçlarda tutuklama için somut delil şartı' da kabul edilmişti. Buna göre, cinsel saldırı, işkence, cinsel istismar gibi suçlardan tutuklanabilmek için görüntü benzeri somut kanıta ihtiyaç duyulacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol