birgün

16° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 12.03.2021 06:36

4 yılda 355 proje taşerona gitti

4 yılda 355 proje taşerona gitti

Hüseyin Şimşek

AKP tarafından 2004 yılında kurulan ve uydu yörünge hakları, yönetimi ve işletme yetkisine sahip olmak ve bununla ilgili yükümlülükleri yerine getirmekle görevli Türksat, işlerini taşerona bıraktı.

CHP Milletvekili Cengiz Gökçel’in Türksat’a yönelik soru önergesine yanıt veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2016 ile 2020 yılları arasında, projelerin 355’inin taşeron firmalara yaptırıldığını kaydetti. Karaismailoğlu, bu süreçte 137 farlı taşeron firması ile anlaşmalar yapıldığını da ifade etti. Türksat’ın yerli ve milli firmalarla çalıştığını söyleyen Karaismailoğlu, önergeye verdiği yanıtta ayrıca, “Türksat’ın kurum ve kuruluşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesi imkan dahilinde değildir” ifadelerini kullandı.


BirGün’e değerlendirmelerde bulunan CHP’li Gökçel, Türksat’ın yönetim kurulu üyeleri arasında İbrahim Kalın, İbrahim Eren ve Ali Taha Koç gibi bürokratların bulunduğunu anımsattı. Bu işlemlerin imzacılarının taşeron işlemlerde sorumluluğu bulunduğunu kaydeden Gökçel, “Kurum, Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi değil. Ancak kurumu incelediğimizde sanki kanunun arkasından dolaşmak için yapılmış görünen bazı düzenlemeler olduğu görülüyor. Türksat, istisnaları sonuna kadar kullanıyor. Taşeron kullanılan işlerin tamamı danışmanlık ve teknik destek alım işleri. Sayıştay raporları da bunları açıkça ortaya koyuyor” dedi.
Gökçel sözlerini şöyle sonlandırdı: “Fahiş fiyatlarla taşerona işler verilmiş. 3 ila 10 bin TL arasında çalışan personeller için taşeron firmaya 12 ila 34 bin TL arasında ücretler ödenmiş. Bunu da tespit ettik. Türksat, birilerini zengin etmek için kullanılmış.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol