birgün

17° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.09.2019 07:21

400’üncü nöbet gününe yoğun katılım: Haydarpaşa gardır gar kalacak

İstanbul’un tarihi simgelerinden Haydarpaşa Garı’nda ana tren seferinin sona erdiği günden beri her pazar tutulan nöbetin dün 400’üncüsü tutuldu. İstanbullulur nöbete yoğun katılım göstererek ‘Haydarpaşa gardır gar kalacak’ dedi

400’üncü nöbet gününe yoğun katılım: Haydarpaşa gardır gar kalacak


İstanbul’un simgelerinden Haydarpaşa Garı’nda yapılmak istenen dönüşüme karşı 14 yıldır mücadele eden Haydarpaşa Dayanışması, ana hat tren seferlerinin sona ermesinin ardından başlattığı pazar eylemlerinin 400.’sünü dün kitlesel bir katılımla gerçekleştirdi. Çok sayıda çevre örgütü, STK ve siyasi parti üyelerinin katıldığı eylemde “Haydarpaşa gardır gar kalacak” sloganı atıldı.

“Taksim 1 Mayıs alanıdır. Haydarpaşa gardır”, “Ne otel ne müze Haydarpaşa gardır, gar kalacak”, “Haydarpaşa törensiz ve vapursuz kalmayacak” dövizlerinin açıldığı eylemde basın açıklamasını Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen okudu.

Köymen, yasalara ve evrensel hukuk kurallarına aykırı olan gar ve çevresinin yalnızlaştırıldığını söyledi. AKP’nin Haydarpaşa Garı yanı sıra Sirkeci Garı ile birlikte İstanbul ve Anadolu’nun demiryolu, denizyolu ulaşım bağlantısını da ortadan kaldırmayı hedeflediğini dile getiren Köymen, “Bizler duyarlı yurttaşlar, Kadıköylüler, Üsküdarlılar, İstanbullular olarak oyuna gelmeyeceğimizi, ‘talana ve rantiyeye’ geçit vermeyeceğimizi sorumlu ilgili ve yetkililere bir kez daha ilan ediyor ve kamu idarelerini asli görevlerini yerine getirmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

400-uncu-nobet-gunune-yogun-katilim-haydarpasa-gardir-gar-kalacak-624749-1.Garın bir parçası daha satılıyor

Eyleme katılan CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, “Biz Haydarpaşa Garı’nı kurtarmaya çalışırken, iktidar ise garın malvarlıklarını ranta açıyor” diyerek sosyal medyadan bir belge paylaştı. “Kadıköy İlçe Seçim Kurulu’nun da kullandığı TCDD’ye bağlı bir arazi daha AKP Kadıköy Belediyesi Başkan Adayı-Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan ve Kültür Bakanlığı aracılığıyla bir ajansa devrediliyor” diyen Yarkadaş, sözlerini şöyle sürdürdü, “15 gün içinde deboşaltılması isteniyor. Üstelik burası SİT alanı. Haydarpaşa’nın bütünlüğünü bozacak bu uygulamayı hayata geçirmeyin.” Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan’ın birkaç gün önce bina ve araziyi dolaştığını da belirten Yarkadaş, “15 gün içinde bu alanı boşaltıp gençlik merkezi adı altında ranta açmayı istiyorlar” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız