Adli Tıp Uzmanları Derneği’nin deprem bölgesine yönelik hazırladığı rapor, ölenlerin kimliklendirmesinde yaşanan sıkıntıyı ortaya koydu. Kayıtlardaki farklılık nedeniyle sadece Maraş’ta 425 kişinin mezarı açıldı.

425 kişinin mezarı açıldı
Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ

Adli Tıp Uzmanları Derneği (ATUD) deprem bölgesinde yaptığı çalışmaları rapor haline getirdi. ATUD Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hilal ile Prof. Dr. Ümit Biçer, Doç. Dr. Abdulkadir Yıldız ve Prof. Dr. Halis Dokgöz’ün ziyaret ve çalışmaları sonucu hazırlandı. Adana, Osmaniye, İskenderun, Hatay, Maraş ve Antep illerini ziyaretleri sonucu hazırlandı.


Raporda öne çıkan sonuçlardan bir bölümü şöyle;

• Birçok ilde ölü muayenesinde adli tıp uzmanı olmayan hekimlerin görev aldığı, bu muayenelerde ve örneklemede sorunlar yaşandığı tespit edildi.

• Ölü sayısını yüksek olduğu Antakya’da ölü muayene işlemleri Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi kampüsü ve Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde yapıldı. Ölüler hastanede ve bahçede açık alanda bekletildi. Karanlıkta ve yeterli aydınlatma olmaksızın depremzedelerin bulabildikleri araçlarıyla getirdiği sahipli cesetlere savcılarla birlikte ölü muayenesi yapıldı.

• İskenderun’da kimliği meçhul cenaze sayısı yüzde 5’ten az olduğu belirtildi.

• Antakya’da İlk iki hafta cenazeler, beyanlarına göre “yakınlarına” teslim edildi. DNA örneği alınmadı. İkinci haftada Antakya merkezde yaklaşık 650 kişinin DNA ile kimliklendirmesi yapıldı. Halen 3 binin üzerinde cenaze bulunuyor. Bu oran yapılan ölü muayene sayısının yüzde 10-15’i kadar.

• Maraş’a 22 Şubat’ta yapılan ziyarette ilk günlerde getirilen kimliksiz cenazelerin defnedildiği yerler ile mezarlık görevlilerinin kayıtları arasındaki farklılık nedeniyle 425 mezar açıldı. Kimliklendirme için yeniden örnek alınmaya başlandı.

• Raporda "Defin işlemleri bitmeden fethi kabir işlemlerine başlandığı gözlemlendi. Sahipli ya da sahipsiz tüm ölülerden kimliklendirme için uygun örnekler alınmalı" denildi.