birgün

25° AÇIK

43. yıldönümünde Maraş katliamı açıklamasına dava

BİRGÜN EGE 13.05.2022 11:35
43. yıldönümünde Maraş katliamı açıklamasına dava
Abone Ol google-news

Mehmet ERDAL

Maraş Katliamı’nın 43’üncü yıldönümü sebebiyle Datça’da yapılan anma etkinliğinde okunan basın açıklamasıyla ilgili olarak, basın açıklamasını okuyan HDP Datça İlçe Örgütü Eş Başkanı Hülya Oğuz hakkında Datça Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.


Hakkında dava açılan Hülya Oğuz, söz konusu olan basın açıklamasının Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Datça Şubesi Cemevi ve Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından ortaklaşa düzenlendiğini söyledi. Oğuz, Datça Demokrasi Platformu’nun bu etkinliği desteklediğini ve katılım gösterdiğini; kendisinin de katliamı lanetleyen Demokrasi Platformu içinde yer alan bir yurttaş olarak, etkinliği düzenleyen iki kuruluş tarafından hazırlanan ortak metni okuduğunu belirtti.

Hülya Oğuz, okunan metinden cımbızlama yöntemiyle alınan bazı kelimelerin ve cümlelerin yan yana getirilerek hakkında bir iddianame hazırlandığını, bu iddianamenin, gerçekte, kendisinin HDP Datça İlçe Eş Başkanı olmasından dolayı olduğunu belirtti. Oğuz, “Basın açıklamasında geçen hiç bir ifade suç unsuru taşımıyor. Soruşturma sırasında emniyete verdiğim ifade de bunları açıkça dile getirdim” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol