birgün

24° AÇIK

48 baro başkanından ortak açıklama: Barolarımızın yanındayız

48 baro başkanı; 15 baronun, “Irkçı Saldırıları Kınıyoruz” başlıklı ortak açıklamaları üzerinden gazete haberi ile gündeme getirilmesine tepki gösterdi.

GÜNCEL 25.07.2021 16:53
48 baro başkanından ortak açıklama: Barolarımızın yanındayız
Abone Ol google-news

Yandaş Yeni Şafak gazetesinin hedef aldığı Kürt vatandaşlara yönelik saldırıya tepki gösteren 15 baroya meslektaşlarından destek geldi. 48 baro başkanı yaptıkları ortak açıklamayla, “Baroları hedef haline getiren söz konusu yayın organını kınıyor, yargı önünde hesap vermeleri için konunun takipçisi olacağımızı ve açıklama yapan barolarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.

48 baro başkanının ortak açıklamasında; “Bu gazete tarafından yayınlanan ve 15 il barosunu hedef gösteren yazı bir haber değil, üslubu ve içeriği ile halkı kin ve düşmanlığa sürükleyecek, kaos yaratacak bir propaganda malzemesidir” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“15 baromuz tarafından 21 Temmuz 2021 tarihinde yapılan ‘Irkçı Saldırıları Kınıyoruz’ başlıklı ortak açıklama ile nefret söylemi ve ayrımcı dile son verilerek bu tür saldırılara karşı etkin soruşturma yürütülmesi talep edilmiştir.

Baroların eleştirdiği ayrımcı dil ve nefret söylemi bu kez 23 Temmuz 2021 tarihinde bir gazetenin provokasyonunda kendini göstermiştir. Bu gazete tarafından yayınlanan ve 15 il barosunu hedef gösteren yazı bir haber değil, üslubu ve içeriği ile halkı kin ve düşmanlığa sürükleyecek, kaos yaratacak bir propaganda malzemesidir. Bu durum, kişi ve kurumların iftiralarla hedef haline getirilmesindeki cüretin yazıya dökülmüş halidir.

Ancak bu yazıyı yazanlar unutmasınlar ki; hukuk kurumları olan barolar hiçbir gözdağına boyun eğmeyecek, gerçekleri dile getirmekten asla vazgeçmeyecektir.

Bu ve benzer üslup ve yöntemlerle halkın haber alma hakkını istismar ederek baroları hedef haline getiren söz konusu yayın organını kınıyor, yargı önünde hesap vermeleri için konunun takipçisi olacağımızı ve açıklama yapan barolarımızın yanında olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiriyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol