birgün

28° AÇIK

5 bin 258 ambulans ekonomik krizden kaskosuz kaldı, bakanlık ‘dikkatli olun’ dedi

Sağlık Bakanlığı’na ait 5 bin 258 ambulansın kasko ihale süreci ekonomik krizden dolayı başlatılamadı. Kaskosuz araçları kullanan personel tedirginlik yaşarken bakanlık çalışanlara “Daha dikkatli olun” uyarısı yaptı.

SAĞLIK 10.02.2022 09:26
5 bin 258 ambulans ekonomik krizden kaskosuz kaldı, bakanlık ‘dikkatli olun’ dedi
Abone Ol google-news

Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı’na ait 5 bin 258 ambulansın 1.5 aydır kaskosuz olarak hizmet verdiği ortaya çıktı. Kaskosuz ambulanslara binen sağlık çalışanları tedirginlik yaşarken il sağlık müdürlükleri ise ambulans kullananlara “Araçlar kaskosuz, daha dikkatli olun” diyerek sözlü uyarıda bulundu.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberindeki iddiaya göre, 2020 yılında 19 milyon, 2021 yılında ise 44 milyon lira kasko bedeli ödeyen Sağlık Bakanlığı, ekonomik krizden dolayı 2022 yılı için ihale sürecini başlatmadı. Şu an Türkiye genelinde bulunan ambulansların hepsi kaskosuz olarak trafikte. Herhangi bir kaza ve ölüm sonrası masraflar, tedavi giderleri ile sürücü ve hasta tazminatları devletin cebinden çıkacak.

BAKANLIK: DİKKATLİ OLUN

Bakanlığa bağlı Acil Hizmetler Genel Müdürlüğü, il sağlık müdürlükleri aracılığıyla şoförlere “Dikkatli olun, araçlar kaskosuz” dedi.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol ise kasko yapılmamasını skandal olarak değerlendirdi. Doğruyol, “Aldığımız bilgiler, ihaleyi alan firmanın geri çekildiği yönünde. 1.5 ay geçmesine rağmen neden yeni ihaleye çıkılmadı? Sağlık çalışanlarının yanı sıra trafikte dolaşan herkes güvencesiz. Acilen sağlık çalışanlarının güvenliği sağlanmalı” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol