birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 05.12.2019 11:14

5 farklı akıllı telefonun satışı yasaklandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, 11 farklı akıllı telefon ve telsiz modelinin satışını yasakladı ancak internet sitelerinde telefonların satışı sürüyor

5 farklı akıllı telefonun satışı yasaklandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı denetim sonucunda 11 farklı akıllı telefon ve telsiz modelinin 'güvensiz' olduğunu tespit etti. Bunlardan 5'i telefon, 6'sı ise telsiz modeli.

Aralarında Xiaomi, KAAN, Concord, Quatro ve BB Mobile gibi akıllı telefon markalarının bulunduğu bu cihazların satışını yasaklayan BTK, piyasada bulunan yasaklı ürünlerin toplatılmasına karar verdi.

BTK'nın "Güvensiz Olduğu Tespit Edilen Cihazlar" başlığıyla yaptığı duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir. Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.”

Yasaklanan cihazlar şunlar:

Sorumlu FirmaCihaz türüMarkaModel
Başarı TicaretMobil TelefonKAANN1
Baofeng İletişimAmatör El TelsiziBAOFENGUV-5R
Baofeng İletişimUHF El TElsiziBAOFENGBF-888S
Evo Bilgi TeknolojileriMobil TelefonXIAOMIMI 5S (2015711-A7)
Ankacel BilişimMobil TelefonCONCORDC5
Mars TelsizAlçak Güçlü TelsizSFES780
Loca TelekomMobil TelefonBB MOBILEB1280
Erkayasan TelekomMobil TelefonQUATROQ11
Ritera TeknolojiAlçak Güçlü TelsizYANTONT-328PMR
Ritera TeknolojiAlçak Güçlü TelsizRITERAM-446
Mars TelsizAlçak Güçlü TelsizMARSMARS PRO-446

BTK'nın 27 Kasım 2019 tarihinde satışını yasaklayıp, toplatma kararı aldığı cihazlar halen önemli eticaret sitelerinde satılmaya devam ediyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız