birgün

12° AÇIK

GÜNCEL 27.10.2020 21:11

5 ilde birçok yerleşim yeri karantina altına alındı

Koronavirüsle mücadele kapsamında bugün, Manisa, Çanakkale, Kastamonu, Afyonkarahisar ve Adıyaman’da çok sayıda yerleşim yeri karantinaya alındı.

5 ilde birçok yerleşim yeri karantina altına alındı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında vaka ve can kaybı sayısı artmaya devam ediyor.

Salgınla mücadele kapsamında bugün Manisa, Çanakkale, Kastamonu, Afyonkarahisar ve Adıyaman’da çok sayıda ev, mahalle, köy için karantina uygulaması başlatıldı.

Karantinaya alınan yerlere ilişkin detaylar şöyle:

MANİSA

Manisa'nın Gördes ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında bir mahalle karantinaya alındı.

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada, Deliçoban Mahallesi'nde Covid-19 vakalarının artması üzerine vatandaşların salgından korunması ve virüsün yayılımını engellemek amacıyla karantina uygulaması başlatıldığı belirtildi.

Karantina kararının ardından mahalleye giriş ve çıkışlar durduruldu. İlçe Jandarma ekiplerince mahalle girişinde kontrol noktası oluşturulurdu.

Gördes'in Güneşli Mahallesi'nde de lokanta, pastane, kıraathane ve çay ocakların faaliyetlerinin geçici olarak durdurulmasına karar verildi.

ÇANAKKALE

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı Dondurma köyünde koronavirüs tedbirleri kapsamında karantina uygulaması başlatıldı.

İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Kaymakam Mustafa Gürdal başkanlığında toplandı.

Toplantıda, ilçeye bağlı Dondurma köyünün birden fazla kişide pozitif vaka tespit edilmesi nedeniyle salgının yayılımının önlenmesi amacıyla karantinaya alınması kararlaştırıldı.

Köyde bugün itibarıyla 14 gün süreyle tedbirlerin uygulanmasına, karantina kararına uymayanlar hakkında idari, gerekli durumlarda da adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

5-ilde-bircok-yerlesim-yeri-karantina-altina-alindi-797945-1.

KASTAMONU

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde koronavirüs tedbirleri kapsamında bir köyde karantina uygulanmaya başlandı.

İlçe Hıfzıssıhha Kurulunca alınan karar doğrultusunda, ilçeye bağlı Yamanlar köyü, son dönemde artan vaka sayıları nedeniyle salgının kontrol altına alınması amacıyla ikinci bir karara kadar karantinada tutulacak.

Giriş çıkışlara izin verilmeyen köyde, güvenlik ve sağlık ekipleri önlem aldı.

Öte yandan, İnebolu ilçesine bağlı Sökü ve Kayaelması köyleri de bugün karantinaya alınmıştı.

AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında 8 binada karantina uygulaması başlatıldı.

Emirdağ Kaymakamlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun, Covid-19 salgınını önlemek ve vatandaşları salgından korumak için kentteki 8 binada karantina uygulanmasına karar verdiği belirtildi.

İlgili adreslerin paylaşıldığı açıklamada, karantina tedbirlerine uymayanlar hakkında adli ve idari cezai işlem uygulanacağı bildirildi.

ADIYAMAMAN

Adıyaman'da koronavirüs tedbirleri kapsamında 99 evde karantina uygulanmaya başlandı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, kent merkezinde bazı kişilerin Covid-19 test sonuçlarının pozitif çıkması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni kararlar aldı.

Karar doğrultusunda farklı mahallelerdeki 99 ev karantinaya alındı.

AA-İHA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız