birgün

21° PARÇALI BULUTLU

5 katlı apartmanın alt katındaki mezara el açıp dua ediyorlar

Bursa'da, Takkeci Sinan Hoca Türbesi'nin üzerine 5 katlı apartman yapıldı. Çevreden geçenler, türbenin üzerinde bina görünce şaşkınlığını gizleyemedi

GÜNCEL 08.05.2020 12:48
5 katlı apartmanın alt katındaki mezara el açıp dua ediyorlar
Abone Ol google-news

Osmanlı döneminde yaşayan ve o dönem 'alim' olarak kabul edilen Takkeci Sinan Hoca, 1800'lü yıllarda vefat etti. Takkeci Sinan Hoca, kendi adıyla kurduğu medreseye gömüldü. Uzun yıllar sonra Vakıflar Kanunu'nun çıkmasının ardından, Takkeci Sinan Hoca'ya ait olan medrese kamulaştırılarak satıldı.

Yol genişletme çalışmaları sırasında Takkeci Sinan Hoca Medresesi yıkılırken, türbesinin üzerine ise 5 katlı apartman yapıldı.

Vakıflar Kanunu’yla birlikte medresenin yıkıldığını, türbenin üzerine de apartman yapıldığını söyleyen Bursalı tarihçi Emrah Ateş, şaşkınlık yaratan görüntüyle ilgili DHA'ya şunları anlattı:

5-katli-apartmanin-alt-katindaki-mezara-el-acip-dua-ediyorlar-728677-1.

"Takkeci Sinan Efendi, Bursa'nın çok sayıda yetiştirmiş olduğu alimlerden birisidir. Vefatından sonra kendi medresesine defnediliyor. Yaklaşık 30 parça menkulünü vakfetmiştir. İnsan yetiştirmek üzere bir medrese inşa etmiştir. Takke yapıp sattığı için de Takkeci Sinan Hoca olarak ismi kalmıştır. Yattığı yerde Sinan Efendi Medresesi adı altında bir medrese inşa edip talebe yetiştirir. Vakıf malıdır. Vakıflar Kanunu’yla birlikte orası da satılır. Yol genişletme çalışması kapsamında medrese yıkılır, medresenin belli bir kısmı kamulaştırılarak satılır. Şahsa devredilir. Maalesef yapılan medresenin altında kalır. Şu an kabrinin üzerine bir bina inşa edilmiştir. Son hali budur. Olmaması gereken bir tablodur."

5-katli-apartmanin-alt-katindaki-mezara-el-acip-dua-ediyorlar-728681-1.

Türbeyi görünce şaşkına dönen mahalle sakini Ozan Orak, “Yıllardır bu yoldan geçerim. İlk kez burada bir türbe olduğunu öğrendim. Gerçekten çok şaşkınım. Türbeyi, dükkan tarzında görmek beni şaşırttı” şeklinde konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol