birgün

17° HAFİF YAĞMUR

EĞİTİM 08.06.2021 08:44

5 milyon öğrenci eğitime uzak

5 milyon öğrenci eğitime uzak

HABER MERKEZİ

Uzaktan eğitimde yaşanan aksaklıklar Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “Sayılarla Uzaktan Eğitim” bülteniyle bir kez daha ortaya konuldu. Bültende, Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) öğrencilerin ve öğretmenlerin katılım durumuna ilişkin veriler yayınlandı.Uzaktan eğitime geçildiğinden bu yana birçok öğrenci teknolojik altyapı ve ekipman yetersizliği nedeniyle derslerine katılım sağlayamazken MEB, EBA TV’den yaptığı 11 bin 465 saatlik yayınlarla övündü.

Verilere göre, geçtiğimiz ay 14 milyon 82 bin 744 öğrenci EBA’yı aktif kullanırken bu sayı 12 milyon 865 bin 912’ye düştü. 5 milyon 375 bin öğrencinin eğitim öğretimden uzak kaldığı açığa çıktı. Öte yandan öğrencilerin birçoğu uzaktan eğitim sürecinde bilgisayara erişemedi. Derslere katılımın yüzde 59’u telefonla gerçekleşirken, öğrencilerin ancak yüzde 31’i masaüstü bilgisayarla katılım sağlayabildi.

Tablet kullanma oranı ise sadece yüzde 10 oldu.

Uzaktan eğitim sürecinde yaşanan eşitsizlikler birçok mağduriyeti de beraberinde getirmişti:

• İstanbul Esenyurt'ta EBA'ya erişmek isteyen ilkokul öğrencisi Çınar Mert çatıdan düşerek hayatını kaybetmişti.

• Konya’nın Çumra ilçesinde farklı okullarda öğretmenlik yapan öğretmen çiftin, canlı ders vermek için komşularına bıraktığı 1,5 yaşındaki kızları 7. kattaki evin balkonundan düşerek yaşamını yitirmişti.

• Telefon interneti iyi çekmediği için iki katlı evin damına çıkan ve ders yapmaya başlayan Aziz Serin isimli öğretmen kalp krizi geçirerek çıktığı çatıda hayatını kaybetmişti.

• Birçok öğrenci kardeşleriyle bir telefonu paylaşmak zorunda kaldığını ifade ederek derslere katılamadığını dile getirmişti. Haber Merkezİ

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol