birgün

15° AÇIK

EĞİTİM 19.12.2018 08:52

5 yılda 451 öğrenci yurttan atıldı

5 yılda 451 öğrenci yurttan atıldı

HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın, üniversite öğrencilerinin KYK ile yaşadığı sorunlarla ilgili sorularını yanıtlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, son 5 yılda devlet yurtlarından “süresiz çıkarılma cezası” almaları nedeniyle bursları kesilen öğrenci sayısının 451 olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ’ın, üniversite öğrencilerinin Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ile yaşadığı sorunlara ilişkin Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na verdiği sorular yanıtlandı.
Bakanlık, valilikler tarafından haklarında işlem yapılan ve kendilerine bildirilen yurt öğrencilerine, Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği ile Burs-Kredi Yönetmeliği hükümlerine göre disiplin işlemi yapıldığını belirterek, bu kapsamda son 5 yılda devlet yurtlarından “süresiz çıkarılma cezası” almaları nedeniyle bursları kesilen öğrenci sayısının 451 olduğunu söyledi.

Bakanlık, “Süresiz çıkarılma cezası alan öğrencilerin, yönetmelikler gereği kredi ve bursları kesilmektedir” diye belirtti.

İKİ YILDA BİR TEFTİŞ
Devlet yurtlarının 2 yılda bir Bakanlık tarafından görevlendirilen müfettişler tarafından teftiş edildiğini belirten Bakanlık, yurt müdürleri tarafından oluşturulan komisyonunun da ayda 2 kez denetlendiğini kaydetti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız