birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 22.03.2017 16:52

50'den fazla siyasi tutuklu açlık grevinde

50'den fazla siyasi tutuklu açlık grevinde

BİRGÜN/ANKARA

50'den fazla siyasi tutuklunun başlattığı açlık grevi Şakran Cezaevi'nde 35 , Edirne Cezaevi'nde 26 , Sincan Cezaevi'nde 27 , Menemen Cezaevi'nde 15 ,Van Cezaevi'nde 13’üncü gününe ulaştı, Ermenek ve Osmaniye'de ki cezaevlerinde de grev sürüyor. Açlık grevi nedeniyle bazı tutuklu ve hükümlülerin sağlık durumlarının kötüleşmeye başladığı öğrenildi.

HDP'den soru önergesi

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik açlık grevlerini Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi hazırlayan Çelik, devletin cezaevlerindeki mahpusların haklarını kısıtlamasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Devletin mahpusun sağlığı konusunda hiçbir bahanenin veya gerekçenin arkasına sığınamayacağını ifade eden Çelik, “Devletin mahpusların açlık grevleri başladıktan sonraki süreçlerde de sorumluluğu vardır” dedi. Çelik, Bakan Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Tutukluların ve hükümlülerin bedenlerini ölüme yatırmaya karar vermeden önceki süreçte cezaevi yönetimi krizi doğru yönetebilmiş midir ? Mahpusların yaşayabilecekleri sağlık sorunlarıyla ilgili önlemler alınmış mıdır ? Süreçle ilgili bakanlık acilen hangi adımları atacaktır ? ”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol