52 gündür direniyorlar: Kamp Armen halka iade edilsin!

26.06.2015 21:34 GÜNCEL

UĞUR ŞAHİN

Tuzla’daki Ermeni Yetimhanesi Kamp Armen’in iadesi için Kamp Armen Dayanışması ve Nor Zartonk’un çağrısıyla, Tünel’den Galatasaray Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi.

Yürüyüşe katılan yüzler, 52 gündür direnişin sürdüğü Kamp Armen'in "kayıtsız şartsız iade edilmesi" için çağrıda bulundu. Yürüyüşe, HDP İstanbul Milletvekilleri, Garo Paylan, Sezai Temelli, Ali Kenanoğlu'nun yanı sıra HDP İl Eş Başkanı Ayşe Erdem’in yanı sıra Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan katıldı. Sık sık ‘Kamp Armen halka iade edilsin’, ‘Soykırımın belgesi Hrant’ın yetimhanesi’ sloganlarının atıldığı yürüyüşte ‘Şikâyetim Var Ey İnsanlık Bizi Yarattığımız Uygarlıktan Attılar’ pankartı taşındı.

‘MUHATAP BAŞBAKANLIKTIR'
Yürüyüş Galatasaray Meydanı’nda sonlanırken, meydanda bir basın açıklaması okundu. Kitle adına basın açıklamasını Diren Cevahir Şen, Kamp Armen’in 32 yıl önce bilinçli devlet politikalarıyla gasp edildiğinin altını çizerek, Kamp Armen Dayanışması’nın muhattabının mülk sahibin değil, devlet olduğunu söyledi. Diren Cevahir Şen açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Muhattap Başbakanlıktır, Bakanlıktır. Vakıflar Genel Müdürlüğüdür. Ailesi soykırım kurbanı olan çocukların el emeğiyle olan Kamp Armen’in gaspı bu coğrafyada siyasi iktidar tarafından ’azınlık’ diye tanımlanan devletin yasaları ve yüksek yargı organı ile ‘yabancı’ statüsüne hapsedilmiş bütün halklara yönelik hak ihlallerinin en can alıcı örneklerinden biridir. Kamp Armen’in iadesi için mücadelemiz sürecektir."

KAMP ARMEN SOYKIRIMIN BELGESELİDİR!
Basın açıklamasının Ermenicesini Sayat Tekir’in okumasının ardından HDP Milletvekili Garo Paylan da söz aldı. 52 gündür direnişin sürdüğünü belirten Paylan, Ermenilerin 100 yıldır adalet beklediklerini söylerek, “Tarihe bakamayanlar Kamp Armen’e bakmalıdır. Kamp Armen soykırımın belgesidir. Kamp Armen sayesinde Rojava ile Hrant Dink Cinayeti ve soykırımla yüzleşeceğiz. 52 yıl değil 502 yıl geçse direneceğiz“ dedi.