birgün

22° AÇIK

52 ilaç hangi gerekçelerle SGK geri ödeme listesinden çıkartıldı?

GÜNCEL 14.10.2021 10:08
52 ilaç hangi gerekçelerle SGK geri ödeme listesinden çıkartıldı?
Abone Ol google-news

DR. ERGÜN DEMİR - DR. GÜRAY KILIÇ

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geri ödeme listesinden çıkarılan 52 ilaç için yarın son gün.

Kış mevsimine girdiğimiz ve pandeminin de yoğun biçimde süregeldiği bugünlerde daha çok gereksinme duyulacak olan antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan ağrı ve iltihaplanma (inflamasyon) tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar, ağız ve boğaz spreylerinden oluşan 52 ilacın bedeli 15.10.2021 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından artık karşılanmayacak, vatandaşlar yarından itibaren bu ilaçları ancak cepten ödeme ile alabilecek.

Vatandaşlar tarafından çok yaygın kullanılan ilaçlar liste dışı bırakılmıştı.

8 Eylül 2021 tarihli 31592 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklik ile “antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan ağrı ve iltihaplanma tedavisinde lokal olarak kullanılan spreyler, eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan jel ve merhem gibi topikal ilaçlar, çocukların diş çıkarma döneminde lokal kullanılan ağrı kesici topikal ilaçlar, ağız ve boğaz spreyleri” toplam 52 ilaç, SGK geri ödeme listesinden çıkartılmış ve uygulamanın 15.10.2021 tarihinde yürürlüğe girmesine karar verilmişti.

Vatandaşların ilaç için cepten yapacağı ödemeler artacak.

SGK, almış olduğu bu kararla genel sağlık sigortalı ve bakmakla yükümlü kişilerin reçetelerine yazılarak alabildiği, çok yaygın kullanılan bu 52 ilacın bedelini 15.10.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere artık ödemeyecek, vatandaşlar bu ilaçları cepten ödeme ile alabilecek. Bu durum ilacın erişilebilir ve satın alınabilir olmasını zorlaştıracak ve fiili olarak reçetesiz ilaç kullanımını artıracak.

Kutu başı kullanım miktarı fazla olan bu ilaçları SGK toplu/ çok miktarda ve buna bağlı olarak iskontolu aldığı için fiyatı azalıyordu. Geri ödeme listesinden çıkarılan bu ilaçlar şimdi serbest piyasa kurallarına göre daha fazla bedelle satılacak. Fiili olarak reçetesiz ilaca dönüşecek bu ilaçlar Tarım Bakanlığı izni ile doğal ürün olarak eczane dışında da satılabilecek.

52 ilaç hangi gerekçelerle SGK geri ödeme listesinden çıkartıldı açıklayınız!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i;

SGK Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu’nun bedelleri çok yüksek olmayan, vatandaşlar tarafından çok yaygın olarak kullanılan ve SGK tarafından yıllarca ödenen bu 52 ilacın hangi gerekçelerle SGK geri ödeme listesinden çıkarttığına ilişkin kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyoruz.

Bu uygulamanın başka ilaç gruplarının ve sağlık hizmetlerinin keyfi olarak geri ödeme kapsamından çıkarılacağına dair bir işaret olduğunu düşünüyoruz.

Halkın sağlık hakkının daraltan, ilaca erişimini zorlaştıran ve cepten harcamayı artıran bu düzenlemelerden bir an önce vazgeçmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlar tarafından yıllardır kullanılan bu ilaçları tekrar geri ödeme listesine almalıdır.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol