birgün

13° PARÇALI BULUTLU

550 bin kişiye bedelli askerlik yoluyla affın detayları belli oldu

Askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere bedelli askerlik yoluyla af getirilecek. 550 bin kişiye bedelli yolu açılarak haklarındaki işlemlerin sonlandırılması planlanan yasa teklifi TBMM'ye verilme aşamasında.

GÜNCEL 17.06.2022 09:10
550 bin kişiye bedelli askerlik yoluyla affın detayları belli oldu
Abone Ol google-news

Milli Savunma Bakanlığı, (MSB) askerlik görevi yapmayan, bakaya, yoklama kaçağı ve saklı durumda olan yaklaşık 550 bin kişinin yararlanması için af getiriyor.

Hürriyet'in haberine göre, MSB'nin hazırladığı taslak AKP'nin kurduğu komisyonda son şeklini aldı. Meclis’e verilecek aşamaya getirildi.

Teklife göre, bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve saklı olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere af getirilecek. Bedelli ücretleri bunlar için ayrıca belirlenecek. Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam, bakayada geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenecek. 2022 yılı bedelli askerlik ücreti 56 bin lira. Bu rakam, aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

DÖVİZLİ ASKERLİK

Düzenleme ayrıca dövizli askerlik affını da içerecek. Yurtdışındaki Türk vatandaşlarından daha önce başvuruları yarım kalan, ücretin tamamını yatırmayan ve bu nedenle haklarını kaybeden 2 bin 100 kişiye yeni hak tanınacak. İkinci kez dövizli askerlik başvuru hakkı olmayan kişiler de aftan yararlanacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol