FETÖ'ye yönelik soruşturma kapsamında 56 ilde 167 şüpheli hakkında gözaltı emri verildi. 100 kişi gözaltına alındı

56 ilde operasyon: 167 FETÖ şüphelisi için gözaltı kararı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, FETÖ içerisinde faaliyet gösteren, mahrem imamlarla ankesörlü telefonlardan irtibat kurdukları tespit edilen 167 şüpheli hakkında gözaltı emri verdi. Ayrıca, 167 şüpheliden 119'nun hala TSK içerisinde aktif görevde olduğu öğrenildi. Bunun üzerine, 56 ilde şüphelilerin gözaltına alınması için operasyon başlatıldı. Operasyon kapsamında, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ve İzmir İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından çok sayıda şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi.

100 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

DHA'nın haberine göre; soruşturma kapsamında, 56 ilde 167 şüpheli hakkında gözaltı emri verilmesinin ardından, polis ve jandarmanın ortak yürüttüğü operasyonda, 100 şüphelinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan şüpheliler, hastanelerde sağlık kontrollerinden geçirildi. Soruşturmanının devam ettiği ve gözaltı sayısının artabileceği belirtildi.

TAMAMI ASTSUBAY

Soruşturma kapsamında, örgütün TSK yapılanmasında yer alan 167 şüphelinin 79’u Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 13’ü Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 66’sı Jandarma Genel Komutanlığı ve 9’unun ise Sahil Güvenlik Komutanlığı’ndan olduğu öğrenildi. Ayrıca, şüphelilerin tamamının astsubay rütbesinde olduğu ve şüphelilerin büfe ve kontörlü sabit hat ardışık aramalarından tespit edildiği bildirildi.

ÇANAKKALE MERKEZLİ OPERASYON

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, FETÖ'nün 'askeri mahrem yapılanması'na yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı personeli 21'i muvazzaf, 9'u emekli 30 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Çanakkale merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Balıkesir, Sivas, Kütahya, Bingöl, Tekirdağ, Aydın, Ağrı, Şırnak, Manisa, Şanlıurfa, Kırklareli ve Van'da eş zamanlı operasyon başlatıldı.

ANKARA'DA FETÖ OPERASYONU

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ soruşturması kapsamında 13 kişi, düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. 6 şüphelinin yakalanması için çalışma sürüyor.

Ankara'da FETÖ'nün 'sivil yapılanması'na yönelik operasyon kapsamında, şifreli haberleşme uygulaması 'ByLock' kullandığı tespit edilen 15 şüpheli ile örgütte çeşitli düzeylerde görev üstlendiği belirlenen 4 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 13'ü, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Diğer 6 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışma başlatıldı.