birgün

26° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 14.09.2020 13:09

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali iki afiş ile izleyicinin karşısına çıkacak

3-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl iki afiş ile izleyicilerin karşısına çıkıyor. Afişlerin ilkinde başrolde Fatma Girik, diğerinde ise salgın sürecinde verdikleri mücadele nedeniyle sağlık çalışanları var.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali iki afiş ile izleyicinin karşısına çıkacak

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde gerçekleşecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl Fatma Girik’i afişine taşıyor. Bunun yanı sıra festival tarihinde bir ilke imza atarak özel bir afiş ile sağlık çalışanları onurlandırılıyor.

Festival, Altın Portakal Ödülü'nü büyük risk altında koronavirüse karşı hayatlarını ortaya koyarak mücadele eden sağlık emekçilerine adıyor. Altın Portakal Heykelini havaya kaldıran genç bir sağlık çalışanının tasvir edildiği illüstrasyon afiş çalışması ile tüm sağlık emekçilerine sonsuz bir teşekkür ediyor ve onlara bu zor dönemde moral vermeyi amaçlıyor.

57-altin-portakal-film-festivali-iki-afis-ile-izleyicinin-karsisina-cikacak-780627-1.

Fatma Girik, 1965'te düzenlenen ikinci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde Atıf Yılmaz'ın yönettiği "Keşanlı Ali Destanı" filmindeki performansı ile En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü aldı, 1967 yılında "Sürtüğün Kızı" adlı filmiyle bir kez daha aynı ödüle layık görüldü.

Beyaz perdede 180’in üzerinde yapımda rol alan Fatma Girik; Atıf Yılmaz ve Memduh Ün başta olmak üzere Metin Erksan, Şerif Gören, Osman Seden, Halit Refiğ ve Ertem Eğilmez gibi usta yönetmenlerle çalışarak Zilha, Şöför Nebahat, Irazca, Kanlı Nigar, Ezo Gelin ve Kadın Hamlet başta olmak üzere birbirinden farklı karakterleri canlandırdı.

57-altin-portakal-film-festivali-iki-afis-ile-izleyicinin-karsisina-cikacak-780631-1.

Beyaz perdede en son 2005 yılında Tunç Başaran imzalı “Sinema Bir Mucizedir” ile ve 2000’li yıllarda da televizyon dizilerinde izleyici karşısına çıkan Fatma Girik, bu kez 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali afişiyle sinemaseverlerle buluşacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 3-10 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde tüm film gösterimleri açık hava sinemalarında yapılacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız